Drobečková navigace

KROKODÝLÍ ZOO > ZOOLOGICKÉ MUZEUM > Výstavy, expozice

Výstava Zoologické MINIMUZEUM

Výstava Afrika – divočina v srdci

Expozice Nosorožci – pamětníci třetihor

 

Výstava Zoologické MINIMUZEUM

Součástí Krokodýlí ZOO Protivín je i expozice Zoologického muzea Protivín s názvem Zoologické MINIMUZEUM. Návštěvníci si tak v zoo mohou prohlédnout nejen živé krokodýly, ale i jejich lebky a tím lépe rozeznat rozdíly mezi jednotlivými druhy. Vystaveny jsou i lebky největších želv světa, k vidění jsou i menší želvy vč. krunýřů, dále lebky hadů, korálové ryby z Filipín, srdce a plíce aligátora severoamerického a celé kostry např. kajmana brýlového, zmije nosorohé a další.

 

Výstava Afrika – divočina v srdci

National Geographic Česko

 • Výstava s National Geographic
 • Realizace: 29.6.2011 – 30.10.2011

Výstava AFRIKA – divočina v srdci je třetí a zatím největší kolekcí fotografií renomované společnosti National Geographic v České republice. Přibližně sto padesát velkoformátových fotografií představuje Afriku divokou, krutou i krásnou, Afriku, ve které se loví, zabíjí, ale i žije, slaví a užívá.
Bohatou fotografickou část výstavy na téma AFRIKA doplňovalo mimo jiné i Zoologické muzeum Protivín unikátními exponáty osteologických preparátů afrických zvířat jako je slon pralesní, lev, levhart jihoafrický, čáp sedlatý, marabu, impala, krokodýl nilský, buvol kaferský, žirafa Rothchildova, gorila nížinná západní, prase bradavičnaté, nosorožec černý, pakůň bělobradý.
Výstava byla instalována v působivém prostředí Minoritského kláštera a návštěvníkům tak otevřela i další, běžně nepřístupný, pozoruhodný, středověký objekt, včetně kaple s českokrumlovskou „černou madonou“.

  Výstava Afrika - divočina v srdci Výstava Afrika - divočina v srdci  

 

Expozice Nosorožci – pamětníci třetihor

 • Vystaveno v Kaplance v Protivíně
 • Výstava byla zahájena 8. května 2010

Zoologické muzeum Protivín láká návštěvníky na unikátní výstavu nosorožců. Jedinečnost výstavy spočívá především v osteologických a dermoplastických preparátech různých druhů savců, převážně nosorožců. Vystavována je nejrozsáhlejší sbírka koster nosorožců na světě. Jedná se většinou o původní dovozy zvířat Josefa Vágnera z Afriky do ZOO ve Dvoře Králové a Ústí nad Labem v 70. letech minulého století. Divoká zvířata byla umístěna v prostředí, kde byla dobře a pravidelně krmena, a tak dosahovala opravdu raritních parametrů. Velikost kosterních pozůstatků těchto zvířat jsou tedy pro návštěvníka fascinujícím zážitkem. Významným exemplářem je kostra křížence severní (Cottonova) a jižní formy nosorožce bílého. K vidění je kompletní skeleton a také dermoplastický preparát tohoto druhu, jedná se o světový unikát.
Návštěvníci si mohou prohlédnout skelet samce i samice nosorožce bílého. Jedná se o pár ze Zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Samice Saša a její životní partner samec Dan spolu tvořili pár celých 27 let. Nyní jsou jako exponáty vystaveny v zoologickém muzeu. Nosorožec černý doplňuje tuto vzácnou kolekci nosorožců.
Expozice je obohacena i o další druhy savců. Žirafa Rothschildova, nejvyšší savec na světě, je jediná stojící v České republice, měří 4,4 m. Neposlední součástí výstavy je i instalace útoku geparda na bránící se prase savanové. Kostra geparda je v útočné poloze zachycena na lankách ve vzduchu.
Výstavu doplňují graficky zdařilé postery, na kterých si návštěvník může prohlédnout fotografie živých exemplářů, focených ve volné přírodě. Nechybí textová část, mnohdy obohacena zajímavostmi ze života konkrétního exponátu.
Umístění exponátů v historické budově Kaplanka dodává výstavě o to více na atraktivitě.

Kostra nosorožce v muzeu

Česky English

FB logo Krokodýlí zoo Protivín

Vyhledat v textu

KROKODÝLÍ ZOO

 • 13. 7. 17. listopad 2017 v Krokodýlí ZOO Protivín

  Nejnovější akce v naší krokodýlí zoo, které jsme pro Vás připravili. Více informací uvnitř aktuality.


 • 13. 7. Tváře TV Prima křtily krokodýly filipínské

  Sedm osobností zpravodajství TV Prima a účastníků Pevnosti Boyard pokřtilo v Krokodýlí ZOO Protivín mláďata ohroženého druhu krokodýla filipínského a vybralo jim krásná jména...více na www.krokodyli.cz 


 • 13. 7. Světový úspěch

  První odchov nejohroženějšího druhu krokodýla - gaviálů indických - na světě mimo tropické země se povedl právě nám.


 • 13. 7. Pravěká zoo - novinka pro školní výlety

  Vydejte se s námi na cestu do pravěku... Připravili jsme pro vás novou expozici v rámci Krokodýlí zoo. Můžete se těšit na expozici žijících fosílií v doprovodu s dermoplastyckými preparáty, lebkami a kostrami savců, ptáků, plazů, obojživelníků.


 • 13. 7. Fond na ochranu ohrožených druhů krokodýlů

  Krokodýlí zoo Protivín dlouhodobě chová a odchovává ohrožené a kriticky ohrožené druhy krokodýlů. Jako první v Evropě odchovala krokodýly kubánské (Crocodylus rhombifer) v homozygotní formě a krokodýly bahenní (C. palustris).


 • 13. 7. Prodej poukazů

  Nyní v Krokodýlí zoo zahájen prodej dárkových poukazů na Den ošetřovatelem krokodýlů a gaviálů. Akce se koná ve všední dny od 9:00 do 14:00 hod, součástí kromě ošetřování krokodýlů a gaviálů je VIP prohlídka zoo, manipulce s krokodýly, pohoštění a malé dárky ...Vše na vlastní nebezpečí!


 • 13. 7. Krokodýlí zoo Protivín na vědeckém kongresu na Kubě

  Ve dnech 16. - 20.11. 2015 jsme se zúčastnili 5. Congreso Internacional Production Tropical Animal v Palacio de Convenciones de la Habana, kde jsme prezentovali naše odchovy kriticky ohrožených druhů krokodýlů a navázali spolupráci s předními kubánskými odborníky na ochranu krokodýlů.


 • 13. 7. Otevření zrekonstruované části zoo a oslava 10.narozenin odchovaného krokodýla kubánského

  Oslava desátých narozenin Alfy proběhla 15. července 2015, naše pozvání přijal tajemník Vevyslanectví Kuby c ČR pan Angelo Gustavo Suarez C., který se stal i kmotrem Alfy a přidal mu jméno Pancho.


 • 13. 7. Krokodýl kubánský (Crocodylus rhombifer) a význam jeho chovu v péči člověka

  Krokodýl kubánský je středně velký sladkovodní krokodýl vyskytující se pouze v bažinách poloostrova Zapata na Kubě a v mokřinách Lanier na Isla de Juventud.


Přirozený odchov
krokodýla siamského
- video 

Přirozený odchov krokodýla siamského

 Sponzoři, partneři

FARMA CHVALŠINY, s.r.o.

AGRO Šumava, s.r.o.

Prima ZOOM

 

ROP CZ

TOPlist