Drobečková navigace

KROKODÝLÍ ZOO > O zoo

O ZOO

Historie zoo

Projekt

Chovatelský a výstavní záměr

Ochrana přírody ČR

Historie ZOO

Krokodýlí ZOO Protivín vznikla na základě soukromého chovu provozovatele této zoo Miroslava Procházky. Krokodýly se zabýval již v mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku, kde získal základní znalosti v chovu krokodýlů. Sám je chová privátně od roku 1996, nicméně celistvou kolekci krokodýlích druhů začal budovat v roce 2000. Od roku 2005 krokodýly úspěšně rozmnožuje.

Původní chov probíhal v zázemí jeho zemědělské farmy ve Chvalšinách, od roku 2005 je budována expoziční část zoo v Protivíně. Farma ve Chvalšinách zůstala zachována a slouží jako chovatelská a zásobovací farma pro ZOO.
O licenci ZOO požádal Miroslav Procházka Ministerstvo životního prostředí ČR dle zák. 162/2003 Sb. v lednu 2008, v květnu byla tato licence udělena.

Samotná expoziční část zoo je budována v Protivíně v historické hospodářské budově, jejíž vznik je datován do konce 18. století. V 19. století sloužila jako stáj pro koně, kočárovna a služební byt pro kočí, náležela k zázemí protivínského zámku, jenž byl v majetku rodu Schwarzenbergů.
V první polovině 20. století byl objekt v rámci pozemkové reformy předán soukromému majiteli, který zde provozoval truhlárnu, další části objektu sloužily jako sklady. Od přímých potomků tohoto majitele byl objekt odkoupen zakladatelem ZOO v roce 2005.

 

Projekt

Budování ZOO proběhlo v přísně ekologickém stylu. Není jediným účelem chovat, rozmnožovat a vystavovat krokodýly, ale zároveň i využívat a tím i propagovat ekologické technologie.
Proto jako první byla v zoo postavena energetická jednotka ze tří tepelných čerpadel, mající dohromady tepelný výkon téměř 100 kW. Tato hodnota odpovídá tepelnému odporu budovy, takže dostatečně zásobuje teplem téměř 2000 m2 podlahové plochy ubikací pro krokodýly. Tepelná čerpadla odebírají teplo z osmi 120 m hlubokých vrtů, které byly vyvrtány na pozemku sousedícím se ZOO. Celá výstavba zoo byla rozdělena do několika etap.


První etapa probíhala od roku 2005 do počátku roku 2008 a znamenala vybudování výše uvedené energetické jednotky tj. systém vrtů a tepelných čerpadel, administrativního zázemí a prvních jedenácti terárií pro středně velké krokodýly. V červnu 2008 byla tato první část zoo zpřístupněna veřejnosti, v teráriích bylo v tomto období umístěno celkem 18 druhů aligátorů, kajmanů, krokodýlů a gaviálů.

Další etapy budování ZOO probíhaly v následujícím období, nejintenzivnějších změn se zoo dostalo v letech 2011 a 2012, kdy projekt rekonstrukce zoo byl podpořen fondem EU ROP-Jihozápad, byly vybudovány velká terária pro chov obřích druhů krokodýlů. Při otevření těchto prostor označovaných jako druhá a třetí etapa dne 27. června 2012 chovala zoo již dvacet dva druhů krokodýlů včetně velké skupiny gaviálů indických. Po technické stránce je zajímavé, že největší terárium – cca 110m2 je vybudováno v prvním nadložním poschodí a disponuje jako všechna terária pro velké druhy krokodýlů bazénem s hloubkou 1m. V tomto teráriu jsou chováni gaviálové. ZOO dostala výrazně chovatelský charakter, v roce 2013 se začali rozmnožovat v ZOO převzácní krokodýli filipínští a ZOO se postupně stala členem záchranných programů řízených EAZou (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) pro pět druhů kriticky ohrožených krokodýlů.

Poslední, čtvrtá etapa rekonstrukce budovy ZOO proběhla v roce 2015. Jednalo se o rekonstrukci a modernizaci původní části zoo, která od roku 2008 poněkud zastarala. Tato etapa výstavby ZOO byla opět podpořena finančně dotací z fondu EU ROP- Jihozápad.

Otevřením zmodernizované části zoo 30. června 2015 nabyla krokodýlí zoo své definitivní podoby. Díky podpoře fondem EU ROP – Jihozápad se stala i vyhledávaným turistickým cílem a zároveň výrazně plní svou ochranářskou, chovatelskou a vzdělávací funkci.


Chovatelský a výstavní záměr

Výstavním záměrem je v cílové podobě vystavovat všech 23 recentních krokodýlích druhů. Tento záměr je doplněn vybudováním zoologického muzea, kde jsou vystaveny osteologické a v menší míře i dermoplastické preparáty nejen krokodýlů, ale i dalších zástupců živočišné říše.
Po stránce chovatelské je kladen důraz na sestavení chovných skupin ohrožených a kriticky ohrožených druhů krokodýlů a to nejen v samotné expozici, ale i na farmě, tak aby tato zvířata měla optimální podmínky k rozmnožování.


V současné době jsou tyto skupiny vytvořeny u šesti / Alligator sinensis, Crocodylus siamensis, Crocodylus rhombifer, Crocodylus mindorensis, Tomistoma schlegelii a Gavialis gangeticus/ ze sedmi ohrožených a kriticky ohrožených druhů, přičemž tři /C. rhombifer, C. siamensis a C. mindorensis/ se již pravidelně rozmnožují. Další dva druhy – gaviálové indičtí ( Gavialis gangeticus) a sundští (syn. tomistoma úzkohlavá, Tomistoma schlegelii) již v průběhu chovu v naší ZOO nakladli vajíčka, bohužel se je nepovedlo zdárně inkubovat. Dopracovat zdárně techniku inkubace u těchto dvou převzácných druhů je výzvou pro ZOO do budoucnosti.

Při zdárném rozmnožování ohrožených druhů vyvstává otázka, jak naložit s odchovy, aby množení nebylo jen splněním chovatelských přání a ideálů, ale stalo se praktickou pomocí k záchově druhů. Za tímto cílem se stala ZOO členem evropských záchovných programů, konkrétně plemenných knih Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií ( ESB EAZA) pro pět druhů krokodýlů a odchovaná zvířata nacházejí své další působiště v rámci těchto programů.

 

Ochrana přírody ČR

Krokodýlí ZOO Protivín se také angažuje na poli ochrany přírody v České republice. Vychází z předpokladu, že ochranářská instituce jako je ZOO, by se měla podílet na ochraně živočišných a rostlinných druhů nejen v exotických zemích, ale i ve své vlasti. Provozovatel se od roku 2008 každoročně účastní ochrany evropsky chráněné byliny hořečku českého na lokalitě Svatý kříž ve Chvalšinách formou zajištění managnetu sklízení prostřednictvím své zemědělské ekologické farmy.
ROP CZ

 

Přirozený odchov
krokodýla siamského
- video 

https://www.youtube.com/watch?v=vJflmrD8odI&feature=youtu.be

Navštivte nás na facebooku

https://www.facebook.com/pages/Krokod%C3%BDl%C3%AD-ZOO-Protiv%C3%ADn/1434526210153846?sk=timeline

Parkování

Doporučujeme parkování v ulici Mírová, Jiráskova, Boženy Němcové, parkoviště u NORMY, u nádraží ČSP, na náměstí. Vzdálenost ze všech parkovacích míst do 20 minut. Parkování v celém Protivíně zdarma.  

 

parking[2].jpg

Sponzoři

FARMA CHVALŠINY, s.r.o.

AGRO Šumava, s.r.o.

Živé firmy

 
Lipton card 2016

Logo Sphere

Poskytujeme výhody 
a slevy, které se vztahují na držitele karty
Sphere card.

 

Česky English

Vyhledat v textu

SVĚTOVÝ ÚSPĚCH

První odchov nejohroženějšího druhu krokodýla - gaviálů indických - na světě mimo tropické země se povedl právě nám. Dne 4. 5. 2017 se vylíhlo celkem 14 malých a zdravých gaviálů indických. Toto se nám povedlo po šesti letech práce s gaviály. 

8. 20170504_104558.jpg

SLEVY pro návštěvníky  ZOO do restaurace - ORANGE ROUTE

Restaurace Orange Route, která sídlí v Protivíně u hlavní silnice Písek - České Budějovice, poskytuje návštěvníkům krokodýlí ZOO 20% slevu z útraty po předložení vstupenky ze ZOO. Navíc dětský koutek a pohodlné parkování zpříjemní Váš výlet do Protivína.

 

PRAVĚKÁ ZOO - Novinka pro školní výlety

Vydejte se s námi na cestu do pravěku... Připravili jsme pro vás novou expozici v rámci krokodýlí ZOO, můžete se těšit na expozici žijících fosílií v doprovodu s dermoplastyckými preparáty, lebkami a kostrami savců, ptáků, plazů, obojživelníků.  Anatomické preparáty živočichů budou obměňovány atak si nyní nenechte ujít například lebku kriticky ohrožené gorily horské, která není k vidění nikde jinde v ČR. Více na AKCE PRO ŠKOLYP1060176[2].JPG

 VÝHODY PRO NÁVŠTĚVNÍKY ZOO

Na novou sezónu jsme pro návštěvníky ZOO vylepšili služby.

  • Rozšíření bezplatného parkování v okolí ZOO - ulice Mírová, Jiráskova a Fučíkova.
  • 20% sleva na KOMPLETNÍ útratu v restauraci Orange Route po předložení vstupenky ze ZOO. Restaurace disponuje bezplatným parkováním a dětským hřištěm a koutem
  • www.orangeroute.cz

banner-restaurace.jpg

ZAHÁJEN PRODEJ POUKAZŮ

Nyní v Krokodýlí zoo zahájen prodej dárkových poukazů - na Den ošetřovatelem krokodýlů a gaviálů. Akce se koná ve všední dny od 9:00 do 14:00 hod, součástí kromě ošetřování krokodýlů a gaviálů je VIP prohlídka zoo, manipulce s krokodýly, pohoštění a malé dárky ...Vše na vlastní nebezpečí!

Objednávky na email: t.dostalova@krokodylizoo.cz, cena dárkového poukazu 5000Kč + dobírka

 

Otevření galerie  -    Bílý gaviál

Připravujeme otevření galerie Bílý gaviál v prostorách Krokodýlí ZOO. Jako první nás čeká výstava velkoformátových fotografií pod názvem Do divočiny - Into the wild...

Prázdniny v krokodýlí zoo

Přijďte se vyfotit s mládětem krokodýla bahenního či filipínského. Nově možnost focení s mládětem každou prázdninovou středu...

více...

Slavnostní otevření rekonstruované části krokodýlí zoo

Dne 15. července 2015 
proběhlo slavnostní otevření
zrekonstruované části naší
zoo a oslava 10.narozenin
našeho prvního odchovaného krokodýla kubánského.
Naším vzácným hostem byl tajemník Velvyslanectví Kuby
v ČR, pan Angelo Gustavo
Suarez C. více...

Krokodýlí zoo v plné kráse

Dne 30.6.2015 jsme otevřeli
nově zrekonstruovanou část
zoo. V nové části zoo mají
možnost i ti nejmenší
návštěvníci pohlédnout
krokodýlům přímo do očí.

více...

Šestý odchovaný druh krokodýla v naší ZOO

Minulý týden se u nás udála
šťastná událost. Povedlo se
nám odchovat šestý
ohrožený druh krokodýla...

více...

Křest vzácných
krokodýlů siamských

Designéři pořadu Jak se staví
sen pokřtili mláďata vzácného
krokodýla siamského. Svým
zatím ještě malým
kmotřencům popřáli hodně
štěstí a pronesli osobní přání vztahující se k
novému jménu.

více...

BABYBOOM V
KROKODÝLÍ ZOO!!

V první květnové dny
netrpělivě očekáváme líhnutí kriticky ohrožených druhů krokodýlů, přímo v expozici krokodýlí zoo.
Přijďte se podívat na líhnutí
mláďat v přímém přenosu...

více...

Vajíčka od nejvzácnějšího druhu krokodýla na světě

Nejvzácnější druh krokodýla na světě - krokodýl filipínský, nakladl 2.5. v naší krokodýlí zoo 16 vajíček...

více...

ZOO - expedice do Konga

Vypouštění krokodýla čelnatého zpět do přírody.

více...

Odchov kriticky ohroženého krokodýla v televizi

Unikátní odchov kriticky ohroženého krokodýla filipínského v Jihočeské televizi.

více...

Krmení krokodýlů a focení se s mláďaty

Přijďte se vyfotit s mládětem kriticky ohroženého druhu krokodýla filipínksého nebo siamského

více...

Líhnutí kajmanů brýlových

8.10.2014 se nám v zoo vylíhla mláďata kajmanů brýlových přímo v expozici v zoo.

více...
kajman brýlový 8.10.2014.jpg

AKCE ZIMA 2015

Připravili jsme pro Vás bohatý program. Začínáme 1. října. Přijeďte se podívat na krmení predátorů.

více...
gaviál indický.JPG

Unikátní odchov krokodýla siamského

přirozený odchov krokodýla siamského přímo v expozičním teráriu

více...
10515185_1462390464034087_1739922938896684571_o.jpg

Daniel Landa navštívil krokodýly

22.7.2014 poctili svou návštěvou zoo slavní pánové

více...
10378083_1443383122601488_2586516477752141760_n.jpg

Samice kajmana brýlového nakladla vejce

Vejce snesena 22.7.2014 uvidí návštěvníci zoo přímo v expozici v inkubátoru.

více...
10525973_1443323192607481_3407575657402303273_n.jpg

Křest krokodýlů filipínských

Za účasti mediálního partnera TV PRIMA ZOOM proběhl v úterý 17.6. 2014 slavnostní křest krokodýlů filipínských narozených v loňském roce v zoo. Kmotry krokodýlů filipínských se stali tváře TV Prima.

více...
IMG_0267.JPG

Nová expozice Bílá smrt

Zveme Vás na otevření nové expozice, kde uvidíte skupinu smrtelně nebezpečných živočichů, které pojí jeden velmi výrazný znak – bílé zbarvení.

více...
Bílý gaviál sundský - jediný na světě.jpg

AKCE PRO ŠKOLY 2014

Fotografování u aligátorů, výklad od průvodce, a mnoho dalšího za zvýhodněné vstupné

více...

Krokodýlí ZOO přivítala 40 000. návštěvníka

40 000. návštěvníkem v tomto roce se stala paní Blanka z Hlubyně u Příbrami.

více...
IMG_2110.JPG

Česká republika je evropská velmoc...

...v chovu kriticky ohrožených gaviálů indických

více...
DSCN- vypouštění samice gaviála indického - Indiry do terária.JPG

Nové přírůstky v zoo

3. září se v zoo narodili kajmani brýloví

více...
1.Líhnutí malého kajmana brýlového 3.9.2013.JPG

Dotek modrého krokodýla

Premiéra dokumentárního filmu 18.8. od 10:45 na TV ČT2

945809_561797813855457_948041718_n.jpg

Vašek Noid Bárta navštívil zoo

více...
Vašek Noid Bárta.JPG

Krokodýli filipínští /Crocodylus mindorensis/

Nejvzácnější krokodýlové světa se narodili v Krokodýlí ZOO Protivín

více...
Mindorensis 23.7.2013 zoo Protivín.JPG

Krokodýlí ZOO oslavila 5. výročí otevření

Krokodýlí ZOO oslavila 11.6.2013 5. výročí otevření.

více...
IMG_3383.JPG

První mláďata v tomto roce jsou na světě

Krokodýlí ZOO se rozrostla o 18 mláďat kriticky ohroženého krokodýla siamského.

Více...
AKTUÁLNĚ
IMG_1216.JPG[1].jpg

Známý fotograf Jakub Ludvík mezi krokodýly

více...
Známý fotograf Jakub Ludvík s ředitelem zoo Miroslavem Procházkou

Nejvzácnější krokodýl světa nakladl vejce

Samice krokodýla filipínského nakladla v naší zoo vejce, poprvé v Evropě

více...
Minda - C. mindorensis, původem také Avilon Zoo při kladení vajec.JPG

Velikonoční nadílka

Samice krokodýla siamského nakladla před Velikonocemi vejce

více...
IMG_0005.JPG

Zázraky přírody v zoo

TV ČT1 natáčela oblíbený pořad mezi krokodýly

více...
1-uni_213522161700001[1].jpg

Samice krokodýla bahenního nakladla vejce

5.března ráno na nás čekalo překvapení

více...
DSC_1292.JPG

Olga Matušková s krokodýly v Top Star Love

více...
P6271847.JPG

Těžká dřina v zoo

Další díl tohoto úspěšného pořadu natáčel štáb TV Prima COOL u nás. Podívejte se na

http://www.prima-cool.cz/tezkadrina/epizody/tezka-drina-v-krokodyli-zoo
více...
IMG_1649.JPG

Dotek modrého krokodýla

Premiéra dokumentárního filmu v Protivíně

vice...
DOTEK MODREHO KROKODYLA POSTER CZ.jpg

Máme další přírůstek

Kajman brýlový dostal jméno Štístko

více...
IMG_1166.jpg

Natáčení Jackass pro MTV

Slavná režisérka Ivanna Benešová natáčela v zoo

více...
Celý štáb s režisérkou Ivannou Benešovou.JPG

Den ohrožených krokodýlů

Pomohli jste i Vy...

více...
IMG_1112.JPG

Stezka odvahy přes krokodýly

Rozloučení s prázdninami proběhlo ve velkém stylu….

více...
konec_prazdnin_10.jpg

Rey Koranteng a krokodýli

V srpnu nás mezi návštěvníky zoo čekalo milé překvapení

více...
rey koranteng web.jpg

Návštěvníci viděli líhnoucí se krokodýly siamské

Od 24. července máme na svém seznamu další úspěch - narození krokodýlů siamských.

více
Ošetřovatel Jan Sobotka ukazuje návštěvníkům právě se líhnoucí mládě krokodýla siamského

Otevření nových expozic

27. června 2012 slavnostní otevření nových expozic zoo a krokodýlí farmy

více
2 ing. Jaromír Havlíček, Mahulena Bočanová, Barbora Vida Kolářová, Jakub Ludvík (foto Radek Šíma.JPG[2].jpg

První bahenní krokodýl v Evropě

Naší zoo se povedlo něco, co dosud žádné jiné v celé Evropě...

více
První mládě krokodýla bahenního narozené v Evropě, 8.června 2012

TOPlist