Drobečková navigace

KROKODÝLÍ ZOO > Úvod_old > oprava

oprava

PODZIM - ZIMA v ZOO

Připravili jsme pro Vás v období podzim - zima neodolatelnou nabídku.

KAŽDOU SOBOTU - Krmení krokodýlů kubánských

Každou sobotu budou moci návštěvníci vidět krmení krokodýlů kubánských, nejagresivnějšího druhu ze všech krokodýlů. Krmení před návštěvníky začíná vždy ve 13:00 hod.

 

KAŽDOU NEDĚLI - Fotografování s krokodýlem siamským

Pro velký zájem návštěvníků jsme zařadili do programu PODZIM - ZIMA v ZOO fotografování s kriticky ohroženým druhem krokodýla - krokodýlem siamským. Fotografování s ročním mládětem krokodýla bude probíhat po komentované prohlídce s průvodcem vždy v celou hodinu.

Komentované prohlídky s průvodcem začínají vždy v: 10:15, 11:15, 13:15, 14:15 a 15:15 hod.

 

Den ohrožených krokodýlů

Ve dnech 4. a 5. října 2013 měli návštěvníci Krokodýlí ZOO u příležitosti mezinárodního Dne zvířat možnost vyfotografovat se s kriticky ohroženým krokodýlem siamským.

 

Česká republika je evropská velmoc v chovu kriticky ohrožených gaviálů indických /Gavialis gangeticus/

V sobotu 21. září přicestovaly do protivínské krokodýlí zoo dvě dospělé samice gaviála indického z indické Néhrú Zoo v Hyderabadu. Tyto dvě samice, které jsou v majetku ZOO Dvůr Králové a do Protivína jsou deponovány, byly přidány k chovnému páru gaviálů indických v zoo chovaných od roku 2011 a to k samci Čambalovi a samici Ganze. Tento pár, respektive samice Ganga, nakladl v roce 2012 vajíčka, bohužel se je nepodařilo zdárně inkubovat. Samec Čambal je poněkud více aktivní – gaviálové indičtí jsou harémová zvířata, tzn., že samec si vytváří skupinu více samiček. Pozornost, kterou věnoval pouze samici Ganze, ji dlouhodobě stresovala a před samcem v období páření prchala. V Protivíně proto rádi přivítaly nabídku ZOO Dvůr Králové, která získala pět samic gaviála indického výměnou za jiné své odchovy a dvě z nich převzala do deponace. Zbylé tři odcestovaly do berlínské zoo.

Ředitel protivínské zoo Miroslav Procházka doufá, že samec Čambal rozptýlí svoji aktivitu i na nově dovezené samice (dostaly jména Indira a Brahmaputra) a původní samici Ganze se poněkud uleví a zoo bude blíže šanci tento raritní druh krokodýla rozmnožit.

V Protivíně vznikla největší skupina gaviálů indických chovaných na světě, mimo Indický subkontinent. Zoo chová kromě již zmíněných čtyř dospělých gaviálů i dalších pět sedmiletých zvířat, která přišla do zoo společně s Čambalem a Gangou v roce 2011. Kvůli rozdílnému věku a velikosti jsou chováni v samostatném teráriu, oddělena od dospělých gaviálů. Tato devítičlenná skupina tohoto nejvíce ohroženého druhu krokodýla je naprostým unikátem, další vícečetné skupiny v počtu šesti gaviálů jsou v ZOO Praha a v Krokodýlí farmě Pierrelatte ve Francii. Posledním evropským chovatelem indických gaviálů je zoo v Eskilstrupu v Dánsku, která chová dva nedospělé exempláře. Je tedy patrné, že Česká republika je evropská velmoc v chovu těchto vzácných krokodýlů.

 

 

   
 

Nové přírůstky v zoo

V úterý 3. září 2013 se narodili v zoo tři mláďata kajmanů brýlových obecných (Caiman crocodilus crocodilus). Jedná se o nejmenší krokodýlky, které mohou návštěvníci v zoo spatřit. Mláďata měří pouze 21 cm. Zajímavostí je, že dospělí kajmani brýloví žijí ve společném teráriu s vodními želvami rodu Trachemys, které se zde také rozmnožují. Malé kajmánky s miniaturními želvičkami můžete vidět ve společném teráriu hned vedle bazénu jejich rodičů.

 

 

 

 

Líhnutí malého kajmana brýlového 3.9.2013

  Líhnutí kajmanů brýlových  
Ředitel zoo neodolal pokušení vylíhnout si kajmana v ruce   Kajmani brýloví žijí v zoo nerušeně společně s želvami rodu Trachemys  
 

Do protivínské krokodýlí ZOO přiletěla z Floridy samice bílého aligátora

Ve čtvrtek 8. srpna 2013 přicestovala z Floridy do protivínské krokodýlí ZOO albinotická samice aligátora severoamerického. Tato více než dvoumetrová čistě bílá samice vytvoří v zoo s již chovaným albinotickým samcem Waldemarem chovný pár. Je to tak jediný chovný pár aligátorů albínů chovaných v Evropě. Více než roční vyjednávání ohledně získání albína pro zoo v Protivíně opět vedl Waldemar Matuška ml., syn slavného zpěváka. Z jeho kontaktů na Floridě se povedlo získat tato unikátní zvířata. V protivínské zoo žijí v současné době oba bílí aligátoři odděleni skleněnou přepážkou, která bude odstraněna na jaře příštího roku, kdy dojde k pokusu o rozmnožení těchto aligátorů. S rozmnožováním krokodýlů má protivínská zoo bohaté zkušenosti, odchovala již pět druhů krokodýlů z toho tři druhy kriticky ohrožené. Drží evropské prvenství odchovu krokodýlů kubánských, bahenních a luzonské varianty krokodýlů filipínských.

Rozhodnout o jméně pro samici bílého aligátora můžete i vy, hlasujete v naší anketě.

 

   
 

Vzácná návštěva s nejvzácnějším krokodýlem světa

Slavný zpěvák Vašek Noid Bárta navštívil 5.8.2013 Krokodýlí ZOO Protivín. Během prohlídky se vyfotografoval s mládětem nejvzácnějšího krokodýla na světě - krokodýlem filipínským narozeným v zoo dne 23.7.2013.

   
 

Krokodýli filipínští /Crocodylus mindorensis/,

nejvzácnější krokodýlové světa se narodili v Krokodýlí ZOO Protivín

23.červenec 2013 by se mohl, aspoň z pohledu naší zoo, stát Dnem krokodýlů. Narodilo se nám sedm krokodýlů filipínských, jejichž odchov byl mezi odborníky velmi sledován. Doposud nebyl v Evropě rozmnožen, je chován pouze v šesti evropských zoo, většinou slavných jmen jako ZOO Londýn nebo Kolín nad Rýnem. Vajíčka snesli krokodýli filipínští v tomto roce ve dvou zoo , v Kolíně nad Rýnem a u nás v Protivíně. Evropské prvenství v tomto odchovu získalo ZOO Kolín nad Rýnem, kde se osm dnů před námi tj. 15.7. narodila dvě mláďata. U nás v Protivíně se vylíhlo sedm mláďat. Náš odchov je považován v Evropě za zlomový především z titulu původu našeho chovného páru. Jako jediný pár z evropských filipínských krokodýlů pochází z ostrova Luzon, ve všech ostatních zoo jsou chována zvířata, jejichž původem je Mindanao, jsou tudíž naši odchovanci unikátní z hlediska genetické hodnoty.

Ten samý den, jako se nám vylíhli filipínští krokodýlové se narodilo také devět krokodýlů siamských ( Crocodylus siamensis), z druhé letošní snůšky našeho chovného páru. Z první snůšky se narodilo 18 krokodýlků, takže celkový počet siamských krokodýlů odchovaných letos u nás je 27.

A aby chovatelské počínání naší zoo bylo co nejrozmanitější, ten samý den nakladla samice kajmana brýlového ( Caiman crocodilus) 11 vajec. Ta můžou návštěvníci zoo vidět v inkubátoru přímo v expozici a protože jsou zde ještě další snesená vajíčka, mohou při troše štěstí sledovat líhnutí krokodýlů.

Krokodýl filipínský narozen 23.7.2013 v Krokodýlí ZOO ProtivínKrokodýlové filipínští narozeni 23.7.2013 v Krokodýlí ZOO Protivín

 

Samice Minda s mláďatySamec Jack - Krokodýl filipínský

 

 

Krokodýlí zoo oslavila 5. výročí otevření

Krokodýlí ZOO oslavila 11.6.2013 5. výročí otevření. Výroční oslavy se zúčastnil i vicepresident a spoluzakladatel CSG IUCN pro Evropu Ralf Sommerlad a Ing. Jiří Morávek, předseda Společnosti pro rozvoj Protivína o.s., který pokřtil nový přírůstek, Ježuru australskou. Ježura dostala jméno po své ošetřovatelce Zuzce. Všechny děti si od nás odnesly domů dárek v podobě malého krokodýla. Na reportáž Jihočeské TV z 5. výročí zoo se můžete podívat zde

 

Zleva Ing. Jiří Morávek, Ing. Miroslav Procházka, Ralf Sommerlad, Jan ProcházkaDěti měly z malých krokodýlů velkou radost.

Ředitel zoo Ing. Miroslav Procházka ukazuje dětem mláďata krokodýla siamského, která se vylíhla v expozici zoo 6.6.2013.Ing. Jiří Morávek pokřtil Ježuru australskou jménem Zuzka.Nový přírůstek v zoo - Ježura australská Zuzka

 

 

První mláďata v tomto roce jsou na světě

Krokodýlí ZOO se 6. června 2013 rozrostla o 18 mláďat krokodýla siamského. V pořadí třetí a prozatím nejúspěšnější odchov totoho kriticky ohroženého druhu mohou vidět návštěvníci přímo v expozici zoo.

Právě vylíhnuté mládě krokodýla siamského v rukou Ralfa Sommerlada, vicepresidenta a spoluzakladatele CSG IUCN pro Evropu.

 

Známý fotograf Jakub Ludvík mezi krokodýly

V Krokodýlí ZOO Protivín se uskutečnilo 22.5.2013 fotografování na novou reklamní kampaň zoo, kterou realizuje známý český fotograf Jakub Ludvík. V zájmu získání snímku nejlepší kvality vstoupil Jakub Ludvík i s modelkou přímo do terária s bílým aligátorem.

Známý fotograf Jakub Ludvík s ředitelem zoo Miroslavem Procházkounull

null

 

Krokodýl filipínský /Crocodylus mindorensis/, nejvzácnější krokodýl světa, nakladl v české krokodýlí zoo vejce, poprvé v Evropě

Krokodýlí ZOO Protivín je od 20. června 2009 oficiálním účastníkem záchranného programu pro krokodýla filipínského ( Crocodylus mindorensis) . Program je organizován environmentálním ministerstvem Filipínské republiky (DENR) a partnerem české krokodýlí zoo je manilská Avilon Widlife Conservation Foundation and School of Practical Veterinary Managment, Inc (Avilon ZOO). Právě z této zoo byli dovezeni krokodýlové filipínští do Krokodýlí Zoo Protivín, čtyři mladé samice v roce 2010 a dospělý samec a pět mláďat v roce 2011. Chovnou skupinu v Protivíně doplňují dva páry filipínských krokodýlů dovezených do Evropy v roce 2003, kteří byli předáni do zoo jako nelegální konfiskát.

Problematikou chovu filipínského krokodýla je velká vnitrodruhová agresivita, krokodýlové již od jednoho roku stáří musí být chováni obvykle každý odděleně a k sobě se připouští pouze na páření. Jinak hrozí, že se vzájemně pozabíjí. Existují však výjimky, samec Monty v Protivíně snese společnost samice po celý rok. Naopak samec Jack, dovezený z Avilonu zabil ještě na Filipínách dvě samice a v Protivíně při pokusném páření v roce 2012 také jednu z dovezených samic smrtelně zranil. O to více si vážíme toho, že právě Jack oplodnil samici Mindu v únoru 2O13 a ta 2. května 2013 nakladla 17 vajec, z toho v inkubátoru se vytvořily bílé pruhy jako známka jejich oplození na deseti z nich. Jack byl k samici Mindě připuštěn 4. února 2013 na dvě hodiny mezi 11. a 13. hodinou, páření proběhlo na souši i v bazénu. Termín pro připuštění byl stanoven na základě vokalizace mezi samcem a samicí, jejíž úroveň byla porovnávána s dalším párem, Monty a Golda, kteří žijí stále spolu. Tento pár před pářením prováděl předehru, která se vyznačovala vzájemným imponováním spojeným s vyluzováním celé škály zvuků od chropění, mručení až po štěkání. Toto chování jsme porovnávali s párem Jack a Minda, kteří byli od sebe odděleni mříží, nicméně imponování prováděli mezi sebou také. V okamžiku, kdy úroveň vokalizace byla podobná zvukům u páru Monty – Golda těsně před pářením, připustili jsme Jacka k Mindě. Navzájem si imponovali jak postojem, tak hlasitou vokalizací a po cca 20minutách se začali pářit, nejdříve neobvykle na souši a pak klasicky ve vodě v bazénu. Situace u páru Monty – Golda byla stejná. Po dvou hodinách páření začal být samec Jack na samici agresivní, byl okamžitě oddělen a k připouštění jsme již nepřikročili. Samice Minda nakladla vejce 2. května 2013, tj. 87 dní po páření. Kladla ráno od 8,30 do 9,30. Odběr vajec probíhal zároveň při kladení. Vajíčka jsou umístněna ve dvou inkubátorech při rozdílné teplotě (32 a 31 °C). U samice Goldy na snůšku stále čekáme, je však mladší než Minda, tak je možné, že k ovulaci a následnému vytvoření vajec ještě nedošlo.

Podle dostupných informací je tato snůška krokodýla filipínského první uskutečněná v Evropě, nyní s napětím očekáváme, zda se v polovině července podaří vylíhnout mláďata. Letošní rok je pro Krokodýlí ZOO Protivín chovatelsky velmi úspěšný, od února do počátku května nakladli vajíčka krokodýlové siamští (Crocodylus siamensis), kriticky ohrožený druh, dále krokodýli bahenní (Crocodylus palustris) a krokodýli nilští (Crocodylus niloticus), naposledy pak kriticky ohrožení krokodýli filipínští (Crocodylus mindorensis).

Jack - samec Crocodylus mindorensis původem z Avilon zoo ManilaSamice Minda - C. mindorensis, původem také Avilon Zoo při kladení vajecOšetřovatelka Jana sleduje kladení vajec

 

 

 

Velikonoční nadílka v zoo

Samice kriticky ohroženého krokodýla siamského nakladla před Velikonocemi 26 oplozených vajec, která společně s vajíčky krokodýla bahenního mohou návštěvníci zoo vidět přímo v expozici v inkubátoru.

 

 

 

null
 

Zázraky přírody v zoo

Další díl oblíbeného pořadu TV ČT1 se natáčel v Krokodýlí ZOO. Na Zázraky přírody s krokodýly se můžete podívat zde.

 

Samice Žofka nakladla vejce

5. března ráno čekalo na zaměstnance zoo milé překvapení. Samice krokodýla bahenního nakladla vejce, která jsou uložena v inkubátoru přímo v expozici zoo.

  Výrazný pruh na vejci značí, že je oplozené.

 
 

Dotek modrého krokodýla

Česká premiéra dokumentárního filmu Dotek modrého krokodýla v sobotu 26. ledna od 16 hod. v kinosále MKS Protivín.

Vstupné ZDARMA.

 

Olga Matušková s krokodýly v TOP STAR Love

Diváky oblíbený pořad TOP STAR Love natáčel s Olgou Matuškovou a dalšími slavnými osobnostmi v Krokodýlí ZOO. Na reportáž odvysílanou 3.12.2012 na Prima Love se můžete podívat zde http://play.iprima.cz/love/298902/all

9Olga Matušková aligátora pokřtila svým jménem Olí, tak jí říkají jen její nejbližší (foto Sylva Karfíková_b.jpg

 

Těžká dřina v zoo

V pondělí 5. listopadu 2012 natáčel TV štáb TV Prima Cool další díl pořadu Těžká dřina u nás v zoo. Hlavní protagonista Roman Buťa si vyzkoušel, jak pomocné práce – porcování kuřat, mytí skel terárií, vytírání podlah, tak i odbornější činnosti – krmení krokodýlů a dokonce určování pohlaví u dospívajících krokodýlů kubánských. Na zajímavé záběry včetně odchytu krokodýlů se můžete podívat na www.prima-cool.cz/tezkadrina/epizody/tezka-drina-v-krokodyli-zoo Najdete zde nejen 15.díl natáčený u nás, ale i bonusové video - krmení mláďat . Na zajímavosti z natáčení se můžete podívat i ve fotogalerii

Hlavní protagonista Roman Buta při natáčení pořadu Těžká dřina.

 

Máme další přírůstek do krokodýlí rodinky

Momentálně nejmenší obyvatelé Krokodýlí ZOO, kteří se zde v těchto dnech narodili - malá želva nádherná a kajman brýlový, zvaný Štístko. To proto, že se jako jediný vylíhl ze čtyřiceti vajec, která byla samicí snesena do vody v bazénu a tím odsouzena k zániku. Vejce byla umístněna do inkubátoru jen pro ukázku kajmaních vajec návštěvníkům zoo a tak jak se postupně kazila, byla z inkubátoru odstraňována. I jeho samotné mateřské vajíčko bylo celkem třikrát připraveno k vyhození, nicméně vždy se shodou okolností vrátilo zpět. K velikému překvapení pracovníků ZOO se z tzv. odepsaného vajíčka nakonec přece jen vylíhl malý a šťastný kajmánek. Na snímku s průvodkyní ZOO a ošetřovatelkou krokodýlů Veronikou Smržovou.

Ošetřovatelka Veronika Smržová s novorozenou želvou nádhernou a kajmanem brýlovým

 

Natáčení Jackass pro MTV v naší zoo

Nejmladší známá česká režisérka Ivanna Benešová natáčela se svým štábem v pondělí 8. října epizodu české varianty show Jackass v protivínské zoo. Mladí sympatičtí hazardéři si přijeli do zoo vyzkoušet sílu krokodýlích čelistí a ostrost skusu aligátořích želv. Zároveň testovali agresivitu krokodýlů kubánských a bílého amerického aligátora. Jak celá akce dopadla, uvidíte v televizi. My jen můžeme potvrdit, že díky pracovníkům zoo, kteří zajišťovali bezpečnost celého natáčení, odjel televizní štáb ve stejném počtu, v jakém přijel. Fotografie z natáčení si můžete prohlédnout zde.

 

Den ohrožených krokodýlů

V sobotu 6. října se u příležitosti Mezinárodního dne zvířat konal v protivínské zoo Den ohrožených krokodýlů. Zoo dlouhodobě finančně podporuje přírodní lokalitu jezera Mesangat na Borneu. V tomto bažinatém jezeře žije jedna z posledních volně žijících populací krokodýlů siamských a gaviálů sundských. Oba druhy zoo chová, siamské krokodýly dokonce jako jedna z mála v Evropě pravidelně rozmnožuje. Na Borneo zatím vždy putoval výtěžek z prodeje Atlasu krokodýlů, jehož autorem je ředitel zoo ing. Miroslav Procházka. Nyní se k této částce přidal i výtěžek z fotografování s krokodýly, které bylo součástí této akce. Ze strany veřejnosti byl o focení s krokodýly velký zájem, takže ředitel zoo mohl hostu tohoto dne panu Ralfu Sommerladovi – evropskému zástupci skupiny specialistů pro krokodýly IUCN a zároveň aktivistovi nadace Yasiwa pro Borneo předat šek na 25 tisíc korun určených na ochranu Mesangatu. Více ve fotogalerii...

 

Den ohrožených krokodýlů

U příležitosti mezinárodního dne zvířat proběhne v naší zoo v sobotu 6. října 2012 záchranný program na podporu kriticky ohrožených druhů krokodýlů. Návštěvníci budou mít možnost vyfotografovat se s mládětem ohroženého druhu krokodýla siamského či krokodýla kubánského za symbolický poplatek 50 Kč.
V 11 hod. se bude konat prohlídka expozic zoo za účasti pana Ralfa Sommerlanda, vicepresidenta CSG IUCN (Mezinárodní unie pro ochranu přírody) pro Evropu. Prohlídka bude obohacena přednáškou o lokalitě jezera Mesangat na Borneu a jejím významu pro záchranu krokodýlů siamských a gaviálů sundských, vyskytujících se v této lokalitě.
Během dne bude výklad průvodců rozšířen o aktuální informace o stavu ohrožených krokodýlů ve volné přírodě.
V 15 hod. předá ředitel Krokodýlí ZOO ing. Miroslav Procházka šek s výtěžkem z tohoto dne do rukou vicepresidenta a spoluzakladatele CSG IUCN pro Evropu Ralfovi Sommerladovi.
Výtěžek z tohoto dne je určen na ochranu lokality jezera Mesangat na Borneu, kterou podporujeme již několik let výtěžkem z prodeje Malého obrazového atlasu krokodýlů, jehož autorem je ředitel zoo ing. Miroslav Procházka.
Přidejte se k nám a pomozte nám zachránit kriticky ohrožené druhy krokodýlů.

Samec gaviála sundského - Ralf

 
Stezka odvahy přes krokodýly

Na konec prázdnin jsme připravili den plný zábavy a soutěží. Každou hodinu jsme rozdali spoustu cen, kdo nevyhrál hlavní cenu, odešel domů alespoň s cenou útěchy:-). Jsme rádi, že se u nás všem návštěvníkům 31. srpen líbil. A kdo jste nemohl dorazit, tak se alespoň koukněte na pár obrázků z naší akce ve fotogalerii.

 

Rey Koranteng v zoo

Během svého výletu po jižních Čechách k nám také zavítal známý moderátor TV Nova Reynolds Koranteng a stal se tak dalším významným návštěvníkem zoo. Je potěšující, že se mu u nás líbilo a zase ho, tak jako vás všechny, opět rádi přivítáme.

Rey Koranteng u jednoho z našich krokodýlů

Narození krokodýlů siamských 24. července 2012
Máme má na svém seznamu další úspěch. Tentokrát se jedná o narození krokodýlů siamských. Líhnoucí se krokodýly mohli vidět návštěvníci na vlastní oči.
Šťastné vylíhnutí krokodýlků si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Krokodýl siamský 24. července 2012
Mahulena Bočanová se mazlila s krokodýlem

Chcete si ho také pohladit?

super.cz

 

Minuty z regionu na ČT1

Do Česka doputoval bílý aligátor.

video

Albinotický aligátor v Krokodýlí ZOO Protivín

Matuška dal bílému aligátorovi jméno Waldemar

Dobrý den.
Jsem bílý třímetrový samec aligátora severoamerického, je mi 20 let, pocházím z Floridy a jmenuji se Waldemar. Tak by se nyní mohl v Krokodýlí zoo Protivín představovat návštěvníkům tento vzácný albín, kterého tu chovají jako jediná zoologická zahrada v Evropě. Jméno mu dal Waldemar Matuška mladší, který ho provozovateli protivínské zoo Miroslavu Procházkovi pomáhal v USA získat.

Slavnostní křest byl na programu ve středu 27. června, kdy krokodýlí zoo zahájila provoz v rozšířených prostorách. Z dosavadních 11 se tu zvýšil počet terárií na 25. Ta největší mají až 120 metrů čtverečních a lidé v nich uvidí predátory o velikosti kolem pěti metrů, což nebylo dosud možné. Například největšího zástupce krokodýlí říše v České republice - 4,5 metru dlouhého samce gaviála indického.

Matuška, který se živí jako překladatel, využil při jednání v USA hlavně své jazykové znalosti i kontakty na Floridě, kde střídavě žije. I tak to trvalo rok, než si mohli bílého aligátora do Protivína odvézt. "Jsem za to panu Matuškovi nesmírně vděčný. A abych se mu mohl alespoň nějak revanšovat, nabídl jsem mu roli kmotra. Jsem moc rád, že ji přijal a do Protivína přijel i se svou maminkou," uvedl Procházka s tím, že si rovněž přál, aby se albín jmenoval právě Waldemar.

Syn jednoho z nejslavnějších českých zpěváků mu kompliment vrátil, když řekl, že by byl rád, kdyby se odborníci z aligátoří zoologické zahrady na Floridě přijeli podívat do Protivína, jaká jim tu roste konkurence.

Vzhledem k velikosti zvířete se jednalo samozřejmě o křest symbolický. To ale neplatilo během předcházejícího programu, kdy se vybraní hosté stali kmotry menších predátorů, které se už podařilo v protivínské zoo odchovat. Pro jistotu ale měla všechna zvířata převázané čelisti páskou.

Například herečka a moderátorka Mahulena Bočanová dostala do ruky samičku krokodýla kubánského, kterou pojmenovala Santána. "Je to krásné exotické zvíře a proto jsem mu chtěla vybrat podobně exotické jméno. Zvolila jsem ho podle svého kamaráda z Brazílie," odůvodnila své rozhodnutí.

Olga Matušková zase pokřtila samičku aligátora severoamerického jako Oli. "Tak mě totiž oslovují mí nejbližší," vysvětlila. Poté všechny přítomné ještě v doprovodu skupiny KTO potěšila několika písněmi ve stylu country.

Mezi kmotry nechyběl ani Jaromír Havlíček, který coby projektant s rozšířením zoo pomáhal. Další samičku krokodýla kubánského pokřtil jako Míra. "Myslel jsem, že dostanu samce, ale Míra se přece hodí i pro samici," nenechal se vyvést z rovnováhy.

V Protivíně sotva přestřihli pásku u nových prostor a už mají další smělé plány. Konkrétně rozmnožování bílých aligátorů. "Samce už máme, teď jednáme o získání samice," naznačil Procházka.

Menu

ROP CZ

 

Přirozený odchov
krokodýla siamského
- video 

https://www.youtube.com/watch?v=vJflmrD8odI&feature=youtu.be

Navštivte nás na facebooku

https://www.facebook.com/pages/Krokod%C3%BDl%C3%AD-ZOO-Protiv%C3%ADn/1434526210153846?sk=timeline

Parkování

Doporučujeme parkování v ulici Mírová a na náměstí.       V obou případech je parkování ZDARMA.

parking[2].jpg

Sponzoři

FARMA CHVALŠINY, s.r.o.

AGRO Šumava, s.r.o.

Živé firmy

 
Lipton card 2016

Logo Sphere

Poskytujeme výhody 
a slevy, které se vztahují na držitele karty
Sphere card.

 

Česky English

Vyhledat v textu

SVĚTOVÝ ÚSPĚCH

První odchov nejohroženějšího druhu krokodýla - gaviálů indických - na světě mimo tropické země se povedl právě nám. Dne 4. 5. 2017 se vylíhlo celkem 14 malých a zdravých gaviálů indických. Toto se nám povedlo po šesti letech práce s gaviály. 

8. 20170504_104558.jpg

SVĚTOVÝ UNIKÁT 

Gaviálové indičtí snesli vejce. Jsme jediná ZOO na světě, kde kriticky ohrožený gaviál indický nakladl vajíčka v podmínkách chovu v mírném klimatickém pásmu. První vajíčka u nás snesli gaviálové indičtí v dubnu 2012 - krátce po jejich importu z Indie a bylo zjevné, že k oplození došlo ještě v Indii. Po 5 letech snesla samice Ganga 20 vajec v noci na pondělí 6.3.2017. Vejce jsou uložena v inkubátorech a vše nasvědčuje tomu, že alespoň část z nich je oplozená...  

3. detail[1].jpg

SLEVY pro návštěvníky  ZOO do restaurace - ORANGE ROUTE

Restaurace Orange Route, která sídlí v Protivíně u hlavní silnice Písek - České Budějovice, poskytuje návštěvníkům krokodýlí ZOO 20% slevu z útraty po předložení vstupenky ze ZOO. Navíc dětský koutek a pohodlné parkování zpříjemní Váš výlet do Protivína.

Hvězdy TV Prima křtily naše krokodýly

Naše krokodýlí ZOO zažila v úterý 14. června  den plný křtů našich nových přírůstků různých druhů krokodýlů - aligátora čínského, kajmana brýlového a krokodýly nilského a filipínského. Sedm mláďat křtily známé osobnosti z kulturního života. více...

 YAN_1378.jpg

PRAVĚKÁ ZOO - Novinka pro školní výlety

Vydejte se s námi na cestu do pravěku... Připravili jsme pro vás novou expozici v rámci krokodýlí ZOO, můžete se těšit na expozici žijících fosílií v doprovodu s dermoplastyckými preparáty, lebkami a kostrami savců, ptáků, plazů, obojživelníků.  Anatomické preparáty živočichů budou obměňovány atak si nyní nenechte ujít například lebku kriticky ohrožené gorily horské, která není k vidění nikde jinde v ČR. Více na AKCE PRO ŠKOLYP1060176[2].JPG

 VÝHODY PRO NÁVŠTĚVNÍKY ZOO

Na novou sezónu jsme pro návštěvníky ZOO vylepšili služby.

  • Rozšíření bezplatného parkování v okolí ZOO - ulice Mírová, Jiráskova a Fučíkova.
  • 20% sleva na KOMPLETNÍ útratu v restauraci Orange Route po předložení vstupenky ze ZOO. Restaurace disponuje bezplatným parkováním a dětským hřištěm a koutem
  • www.orangeroute.cz

banner-restaurace.jpg

PODPOŘ FOND NA ZÁCHRANU KROKODÝLŮ A UŠETŘI PŘI NÁKUPU 

Díky naší Cashback kartě nyní můžete podpořit fond na záchranu krokodýlů a zároveň ušetřít při nákupech. Tento víkend (16.4.-17.4.2016) budeme v naší zoo rozdávat nové karty. V případě zájmu nás můžete také kontaktovat na email: z.stara@krokodylizoo.cz a kartu Vám zašleme poštou.

Výhody naší Cashback karty:

  • Až 5% Cashback na všechny Vaše nákupy u více než 54.000 Partnerských společností po celém světě
  • Sbírání a uplatňování Shopping Points (Nákupní body) u Partnerských společností
  • Až 1% z každého nákupu připadá na podporu fondu na záchranu krokodýlů

Bližší informace o fondu naleznete zde na našich stránkách.. více...

ZOO final.jpg

ZAHÁJEN PRODEJ POUKAZŮ

Nyní v Krokodýlí zoo zahájen prodej dárkových poukazů - na Den ošetřovatelem krokodýlů a gaviálů. Akce se koná ve všední dny od 9:00 do 14:00 hod, součástí kromě ošetřování krokodýlů a gaviálů je VIP prohlídka zoo, manipulce s krokodýly, pohoštění a malé dárky včetně zubu Gaviála indického...Vše na vlastní nebezpečí!

Objednávky na email: z.stara@krokodylizoo.cz    do 30.4.2016, cena dárkového poukazu 5000Kč + dobírka

Akce zima 2015/2016

Krmení , fotografování gaviálů indických a focení s krokodýlem - naše mimosezonní akce, které budou probíhat do konce roku 2015... více...

Otevření galerie  -   Bílý gaviál

Připravujeme otevření galerie Bílý gaviál v prostorách Krokodýlí ZOO. Jako první nás čeká výstava velkoformátových fotografií pod názvem Do divočiny - Into the wild...

Prázdniny v krokodýlí zoo

Přijďte se vyfotit s mládětem krokodýla bahenního či filipínského. Nově možnost focení s mládětem každou prázdninovou středu...

více...

Slavnostní otevření rekonstruované části krokodýlí zoo

Dne 15. července 2015 
proběhlo slavnostní otevření
zrekonstruované části naší
zoo a oslava 10.narozenin
našeho prvního odchovaného krokodýla kubánského.
Naším vzácným hostem byl tajemník Velvyslanectví Kuby
v ČR, pan Angelo Gustavo
Suarez C. více...

Krokodýlí zoo v plné kráse

Dne 30.6.2015 jsme otevřeli
nově zrekonstruovanou část
zoo. V nové části zoo mají
možnost i ti nejmenší
návštěvníci pohlédnout
krokodýlům přímo do očí.

více...

Šestý odchovaný druh krokodýla v naší ZOO

Minulý týden se u nás udála
šťastná událost. Povedlo se
nám odchovat šestý
ohrožený druh krokodýla...

více...

Křest vzácných
krokodýlů siamských

Designéři pořadu Jak se staví
sen pokřtili mláďata vzácného
krokodýla siamského. Svým
zatím ještě malým
kmotřencům popřáli hodně
štěstí a pronesli osobní přání vztahující se k
novému jménu.

více...

BABYBOOM V
KROKODÝLÍ ZOO!!

V první květnové dny
netrpělivě očekáváme líhnutí kriticky ohrožených druhů krokodýlů, přímo v expozici krokodýlí zoo.
Přijďte se podívat na líhnutí
mláďat v přímém přenosu...

více...

Vajíčka od nejvzácnějšího druhu krokodýla na světě

Nejvzácnější druh krokodýla na světě - krokodýl filipínský, nakladl 2.5. v naší krokodýlí zoo 16 vajíček...

více...

ZOO - expedice do Konga

Vypouštění krokodýla čelnatého zpět do přírody.

více...

Odchov kriticky ohroženého krokodýla v televizi

Unikátní odchov kriticky ohroženého krokodýla filipínského v Jihočeské televizi.

více...

Krmení krokodýlů a focení se s mláďaty

Přijďte se vyfotit s mládětem kriticky ohroženého druhu krokodýla filipínksého nebo siamského

více...

Líhnutí kajmanů brýlových

8.10.2014 se nám v zoo vylíhla mláďata kajmanů brýlových přímo v expozici v zoo.

více...
kajman brýlový 8.10.2014.jpg

AKCE ZIMA 2015

Připravili jsme pro Vás bohatý program. Začínáme 1. října. Přijeďte se podívat na krmení predátorů.

více...
gaviál indický.JPG

Unikátní odchov krokodýla siamského

přirozený odchov krokodýla siamského přímo v expozičním teráriu

více...
10515185_1462390464034087_1739922938896684571_o.jpg

Daniel Landa navštívil krokodýly

22.7.2014 poctili svou návštěvou zoo slavní pánové

více...
10378083_1443383122601488_2586516477752141760_n.jpg

Samice kajmana brýlového nakladla vejce

Vejce snesena 22.7.2014 uvidí návštěvníci zoo přímo v expozici v inkubátoru.

více...
10525973_1443323192607481_3407575657402303273_n.jpg

Křest krokodýlů filipínských

Za účasti mediálního partnera TV PRIMA ZOOM proběhl v úterý 17.6. 2014 slavnostní křest krokodýlů filipínských narozených v loňském roce v zoo. Kmotry krokodýlů filipínských se stali tváře TV Prima.

více...
IMG_0267.JPG

Nová expozice Bílá smrt

Zveme Vás na otevření nové expozice, kde uvidíte skupinu smrtelně nebezpečných živočichů, které pojí jeden velmi výrazný znak – bílé zbarvení.

více...
Bílý gaviál sundský - jediný na světě.jpg

AKCE PRO ŠKOLY 2014

Fotografování u aligátorů, výklad od průvodce, a mnoho dalšího za zvýhodněné vstupné

více...

Krokodýlí ZOO přivítala 40 000. návštěvníka

40 000. návštěvníkem v tomto roce se stala paní Blanka z Hlubyně u Příbrami.

více...
IMG_2110.JPG

Česká republika je evropská velmoc...

...v chovu kriticky ohrožených gaviálů indických

více...
DSCN- vypouštění samice gaviála indického - Indiry do terária.JPG

Nové přírůstky v zoo

3. září se v zoo narodili kajmani brýloví

více...
1.Líhnutí malého kajmana brýlového 3.9.2013.JPG

Dotek modrého krokodýla

Premiéra dokumentárního filmu 18.8. od 10:45 na TV ČT2

945809_561797813855457_948041718_n.jpg

Vašek Noid Bárta navštívil zoo

více...
Vašek Noid Bárta.JPG

Krokodýli filipínští /Crocodylus mindorensis/

Nejvzácnější krokodýlové světa se narodili v Krokodýlí ZOO Protivín

více...
Mindorensis 23.7.2013 zoo Protivín.JPG

Krokodýlí ZOO oslavila 5. výročí otevření

Krokodýlí ZOO oslavila 11.6.2013 5. výročí otevření.

více...
IMG_3383.JPG

První mláďata v tomto roce jsou na světě

Krokodýlí ZOO se rozrostla o 18 mláďat kriticky ohroženého krokodýla siamského.

Více...
AKTUÁLNĚ
IMG_1216.JPG[1].jpg

Známý fotograf Jakub Ludvík mezi krokodýly

více...
Známý fotograf Jakub Ludvík s ředitelem zoo Miroslavem Procházkou

Nejvzácnější krokodýl světa nakladl vejce

Samice krokodýla filipínského nakladla v naší zoo vejce, poprvé v Evropě

více...
Minda - C. mindorensis, původem také Avilon Zoo při kladení vajec.JPG

Velikonoční nadílka

Samice krokodýla siamského nakladla před Velikonocemi vejce

více...
IMG_0005.JPG

Zázraky přírody v zoo

TV ČT1 natáčela oblíbený pořad mezi krokodýly

více...
1-uni_213522161700001[1].jpg

Samice krokodýla bahenního nakladla vejce

5.března ráno na nás čekalo překvapení

více...
DSC_1292.JPG

Olga Matušková s krokodýly v Top Star Love

více...
P6271847.JPG

Těžká dřina v zoo

Další díl tohoto úspěšného pořadu natáčel štáb TV Prima COOL u nás. Podívejte se na

http://www.prima-cool.cz/tezkadrina/epizody/tezka-drina-v-krokodyli-zoo
více...
IMG_1649.JPG

Dotek modrého krokodýla

Premiéra dokumentárního filmu v Protivíně

vice...
DOTEK MODREHO KROKODYLA POSTER CZ.jpg

Máme další přírůstek

Kajman brýlový dostal jméno Štístko

více...
IMG_1166.jpg

Natáčení Jackass pro MTV

Slavná režisérka Ivanna Benešová natáčela v zoo

více...
Celý štáb s režisérkou Ivannou Benešovou.JPG

Den ohrožených krokodýlů

Pomohli jste i Vy...

více...
IMG_1112.JPG

Stezka odvahy přes krokodýly

Rozloučení s prázdninami proběhlo ve velkém stylu….

více...
konec_prazdnin_10.jpg

Rey Koranteng a krokodýli

V srpnu nás mezi návštěvníky zoo čekalo milé překvapení

více...
rey koranteng web.jpg

Návštěvníci viděli líhnoucí se krokodýly siamské

Od 24. července máme na svém seznamu další úspěch - narození krokodýlů siamských.

více
Ošetřovatel Jan Sobotka ukazuje návštěvníkům právě se líhnoucí mládě krokodýla siamského

Otevření nových expozic

27. června 2012 slavnostní otevření nových expozic zoo a krokodýlí farmy

více
2 ing. Jaromír Havlíček, Mahulena Bočanová, Barbora Vida Kolářová, Jakub Ludvík (foto Radek Šíma.JPG[2].jpg

První bahenní krokodýl v Evropě

Naší zoo se povedlo něco, co dosud žádné jiné v celé Evropě...

více
První mládě krokodýla bahenního narozené v Evropě, 8.června 2012

TOPlist