Drobečková navigace

KROKODÝLÍ ZOO > Archiv aktualit > Česká republika je evropská velmoc v chovu kriticky ohrožených gaviálů indických

Česká republika je evropská velmoc v chovu kriticky ohrožených gaviálů indickýchV sobotu 21. září přicestovaly do protivínské krokodýlí zoo dvě dospělé samice gaviála indického z indické Néhrú Zoo v Hyderabadu. Tyto dvě samice, které jsou v majetku ZOO Dvůr Králové a do Protivína jsou deponovány, byly přidány k chovnému páru gaviálů indických v zoo chovaných od roku 2011 a to k samci Čambalovi a samici Ganze. Tento pár, respektive samice Ganga, nakladl v roce 2012 vajíčka, bohužel se je nepodařilo zdárně inkubovat. Samec Čambal je poněkud více aktivní – gaviálové indičtí jsou harémová zvířata, tzn., že samec si vytváří skupinu více samiček. Pozornost, kterou věnoval pouze samici Ganze, ji dlouhodobě stresovala a před samcem v období páření prchala. V Protivíně proto rádi přivítaly nabídku ZOO Dvůr Králové, která získala pět samic gaviála indického výměnou za jiné své odchovy a dvě z nich převzala do deponace. Zbylé tři odcestovaly do berlínské zoo.

Ředitel protivínské zoo Miroslav Procházka doufá, že samec Čambal rozptýlí svoji aktivitu i na nově dovezené samice (dostaly jména Indira a Brahmaputra) a původní samici Ganze se poněkud uleví a zoo bude blíže šanci tento raritní druh krokodýla rozmnožit.

V Protivíně vznikla největší skupina gaviálů indických chovaných na světě, mimo Indický subkontinent. Zoo chová kromě již zmíněných čtyř dospělých gaviálů i dalších pět sedmiletých zvířat, která přišla do zoo společně s Čambalem a Gangou v roce 2011. Kvůli rozdílnému věku a velikosti jsou chováni v samostatném teráriu, oddělena od dospělých gaviálů. Tato devítičlenná skupina tohoto nejvíce ohroženého druhu krokodýla je naprostým unikátem, další vícečetné skupiny v počtu šesti gaviálů jsou v ZOO Praha a v Krokodýlí farmě Pierrelatte ve Francii. Posledním evropským chovatelem indických gaviálů je zoo v Eskilstrupu v Dánsku, která chová dva nedospělé exempláře. Je tedy patrné, že Česká republika je evropská velmoc v chovu těchto vzácných krokodýlů.

Vypouštění samice gaviála indického - Indiry do terária Chovný pár gaviálů indických v protivínslé zoo, v popředí samice Ganga, vzadu samec Čambal


Česky English

FB logo Krokodýlí zoo Protivín

Vyhledat v textu

KROKODÝLÍ ZOO

 • 13. 7. Víkendové akce - podzim 2017 v Krokodýlí ZOO Protivín

  Nejnovější akce v naší krokodýlí zoo, které jsme pro Vás připravili. Více informací uvnitř aktuality.


 • 13. 7. Tváře TV Prima křtily krokodýly filipínské

  Sedm osobností zpravodajství TV Prima a účastníků Pevnosti Boyard pokřtilo v Krokodýlí ZOO Protivín mláďata ohroženého druhu krokodýla filipínského a vybralo jim krásná jména...více na www.krokodyli.cz 


 • 13. 7. Světový úspěch

  První odchov nejohroženějšího druhu krokodýla - gaviálů indických - na světě mimo tropické země se povedl právě nám.


 • 13. 7. Pravěká zoo - novinka pro školní výlety

  Vydejte se s námi na cestu do pravěku... Připravili jsme pro vás novou expozici v rámci Krokodýlí zoo. Můžete se těšit na expozici žijících fosílií v doprovodu s dermoplastyckými preparáty, lebkami a kostrami savců, ptáků, plazů, obojživelníků.


 • 13. 7. Fond na ochranu ohrožených druhů krokodýlů

  Krokodýlí zoo Protivín dlouhodobě chová a odchovává ohrožené a kriticky ohrožené druhy krokodýlů. Jako první v Evropě odchovala krokodýly kubánské (Crocodylus rhombifer) v homozygotní formě a krokodýly bahenní (C. palustris).


 • 13. 7. Prodej poukazů

  Nyní v Krokodýlí zoo zahájen prodej dárkových poukazů na Den ošetřovatelem krokodýlů a gaviálů. Akce se koná ve všední dny od 9:00 do 14:00 hod, součástí kromě ošetřování krokodýlů a gaviálů je VIP prohlídka zoo, manipulce s krokodýly, pohoštění a malé dárky ...Vše na vlastní nebezpečí!


 • 13. 7. Krokodýlí zoo Protivín na vědeckém kongresu na Kubě

  Ve dnech 16. - 20.11. 2015 jsme se zúčastnili 5. Congreso Internacional Production Tropical Animal v Palacio de Convenciones de la Habana, kde jsme prezentovali naše odchovy kriticky ohrožených druhů krokodýlů a navázali spolupráci s předními kubánskými odborníky na ochranu krokodýlů.


 • 13. 7. Otevření zrekonstruované části zoo a oslava 10.narozenin odchovaného krokodýla kubánského

  Oslava desátých narozenin Alfy proběhla 15. července 2015, naše pozvání přijal tajemník Vevyslanectví Kuby c ČR pan Angelo Gustavo Suarez C., který se stal i kmotrem Alfy a přidal mu jméno Pancho.


Přirozený odchov
krokodýla siamského
- video 

Přirozený odchov krokodýla siamského

 Sponzoři, partneři

FARMA CHVALŠINY, s.r.o.

AGRO Šumava, s.r.o.

Prima ZOOM

 

ROP CZ

TOPlist