Drobečková navigace

KROKODÝLÍ ZOO > Archiv aktualit > Krokodýl filipínský /Crocodylus mindorensis/ nejvzácnější krokodýl světa

Krokodýl filipínský /Crocodylus mindorensis/ nejvzácnější krokodýl světaKrokodýlí ZOO Protivín je od 20. června 2009 oficiálním účastníkem záchranného programu pro krokodýla filipínského ( Crocodylus mindorensis) . Program je organizován environmentálním ministerstvem Filipínské republiky (DENR) a partnerem české krokodýlí zoo je manilská Avilon Widlife Conservation Foundation and School of Practical Veterinary Managment, Inc (Avilon ZOO). Právě z této zoo byli dovezeni krokodýlové filipínští do Krokodýlí Zoo Protivín, čtyři mladé samice v roce 2010 a dospělý samec a pět mláďat v roce 2011. Chovnou skupinu v Protivíně doplňují dva páry filipínských krokodýlů dovezených do Evropy v roce 2003, kteří byli předáni do zoo jako nelegální konfiskát.

Problematikou chovu filipínského krokodýla je velká vnitrodruhová agresivita, krokodýlové již od jednoho roku stáří musí být chováni obvykle každý odděleně a k sobě se připouští pouze na páření. Jinak hrozí, že se vzájemně pozabíjí. Existují však výjimky, samec Monty v Protivíně snese společnost samice po celý rok. Naopak samec Jack, dovezený z Avilonu zabil ještě na Filipínách dvě samice a v Protivíně při pokusném páření v roce 2012 také jednu z dovezených samic smrtelně zranil. O to více si vážíme toho, že právě Jack oplodnil samici Mindu v únoru 2O13 a ta 2. května 2013 nakladla 17 vajec, z toho v inkubátoru se vytvořily bílé pruhy jako známka jejich oplození na deseti z nich. Jack byl k samici Mindě připuštěn 4. února 2013 na dvě hodiny mezi 11. a 13. hodinou, páření proběhlo na souši i v bazénu. Termín pro připuštění byl stanoven na základě vokalizace mezi samcem a samicí, jejíž úroveň byla porovnávána s dalším párem, Monty a Golda, kteří žijí stále spolu. Tento pár před pářením prováděl předehru, která se vyznačovala vzájemným imponováním spojeným s vyluzováním celé škály zvuků od chropění, mručení až po štěkání. Toto chování jsme porovnávali s párem Jack a Minda, kteří byli od sebe odděleni mříží, nicméně imponování prováděli mezi sebou také. V okamžiku, kdy úroveň vokalizace byla podobná zvukům u páru Monty – Golda těsně před pářením, připustili jsme Jacka k Mindě. Navzájem si imponovali jak postojem, tak hlasitou vokalizací a po cca 20minutách se začali pářit, nejdříve neobvykle na souši a pak klasicky ve vodě v bazénu. Situace u páru Monty – Golda byla stejná. Po dvou hodinách páření začal být samec Jack na samici agresivní, byl okamžitě oddělen a k připouštění jsme již nepřikročili. Samice Minda nakladla vejce 2. května 2013, tj. 87 dní po páření. Kladla ráno od 8,30 do 9,30. Odběr vajec probíhal zároveň při kladení. Vajíčka jsou umístněna ve dvou inkubátorech při rozdílné teplotě (32 a 31 °C). U samice Goldy na snůšku stále čekáme, je však mladší než Minda, tak je možné, že k ovulaci a následnému vytvoření vajec ještě nedošlo.

Podle dostupných informací je tato snůška krokodýla filipínského první uskutečněná v Evropě, nyní s napětím očekáváme, zda se v polovině července podaří vylíhnout mláďata. Letošní rok je pro Krokodýlí ZOO Protivín chovatelsky velmi úspěšný, od února do počátku května nakladli vajíčka krokodýlové siamští (Crocodylus siamensis), kriticky ohrožený druh, dále krokodýli bahenní (Crocodylus palustris) a krokodýli nilští (Crocodylus niloticus), naposledy pak kriticky ohrožení krokodýli filipínští (Crocodylus mindorensis).

Jack - samec Crocodylus mindorensis původem z Avilon ZOO Manila Minda - C. mindorensis, původem také Avilon Zoo při kladení vajec Ošetřovatelka Jana sleduje kladení vajec

Snůška 13.5.2013 mindorensis Snůška 13.5.2013 mindorensis Snůška 13.5.2013 mindorensis


Česky English

FB logo Krokodýlí zoo Protivín

Vyhledat v textu

KROKODÝLÍ ZOO

 • 13. 7. Víkendové akce - podzim 2017 v Krokodýlí ZOO Protivín

  Nejnovější akce v naší krokodýlí zoo, které jsme pro Vás připravili. Více informací uvnitř aktuality.


 • 13. 7. Tváře TV Prima křtily krokodýly filipínské

  Sedm osobností zpravodajství TV Prima a účastníků Pevnosti Boyard pokřtilo v Krokodýlí ZOO Protivín mláďata ohroženého druhu krokodýla filipínského a vybralo jim krásná jména...více na www.krokodyli.cz 


 • 13. 7. Světový úspěch

  První odchov nejohroženějšího druhu krokodýla - gaviálů indických - na světě mimo tropické země se povedl právě nám.


 • 13. 7. Pravěká zoo - novinka pro školní výlety

  Vydejte se s námi na cestu do pravěku... Připravili jsme pro vás novou expozici v rámci Krokodýlí zoo. Můžete se těšit na expozici žijících fosílií v doprovodu s dermoplastyckými preparáty, lebkami a kostrami savců, ptáků, plazů, obojživelníků.


 • 13. 7. Fond na ochranu ohrožených druhů krokodýlů

  Krokodýlí zoo Protivín dlouhodobě chová a odchovává ohrožené a kriticky ohrožené druhy krokodýlů. Jako první v Evropě odchovala krokodýly kubánské (Crocodylus rhombifer) v homozygotní formě a krokodýly bahenní (C. palustris).


 • 13. 7. Prodej poukazů

  Nyní v Krokodýlí zoo zahájen prodej dárkových poukazů na Den ošetřovatelem krokodýlů a gaviálů. Akce se koná ve všední dny od 9:00 do 14:00 hod, součástí kromě ošetřování krokodýlů a gaviálů je VIP prohlídka zoo, manipulce s krokodýly, pohoštění a malé dárky ...Vše na vlastní nebezpečí!


 • 13. 7. Krokodýlí zoo Protivín na vědeckém kongresu na Kubě

  Ve dnech 16. - 20.11. 2015 jsme se zúčastnili 5. Congreso Internacional Production Tropical Animal v Palacio de Convenciones de la Habana, kde jsme prezentovali naše odchovy kriticky ohrožených druhů krokodýlů a navázali spolupráci s předními kubánskými odborníky na ochranu krokodýlů.


 • 13. 7. Otevření zrekonstruované části zoo a oslava 10.narozenin odchovaného krokodýla kubánského

  Oslava desátých narozenin Alfy proběhla 15. července 2015, naše pozvání přijal tajemník Vevyslanectví Kuby c ČR pan Angelo Gustavo Suarez C., který se stal i kmotrem Alfy a přidal mu jméno Pancho.


Přirozený odchov
krokodýla siamského
- video 

Přirozený odchov krokodýla siamského

 Sponzoři, partneři

FARMA CHVALŠINY, s.r.o.

AGRO Šumava, s.r.o.

Prima ZOOM

 

ROP CZ

TOPlist