Drobečková navigace

KROKODÝLÍ ZOO > Archiv aktualit > Matuška dal bílému aligátorovi jméno Waldemar

Matuška dal bílému aligátorovi jméno WaldemarDobrý den.
Jsem bílý třímetrový samec aligátora severoamerického, je mi 20 let, pocházím z Floridy a jmenuji se Waldemar. Tak by se nyní mohl v Krokodýlí zoo Protivín představovat návštěvníkům tento vzácný albín, kterého tu chovají jako jediná zoologická zahrada v Evropě. Jméno mu dal Waldemar Matuška mladší, který ho provozovateli protivínské zoo Miroslavu Procházkovi pomáhal v USA získat.

Slavnostní křest byl na programu ve středu 27. června, kdy krokodýlí zoo zahájila provoz v rozšířených prostorách. Z dosavadních 11 se tu zvýšil počet terárií na 25. Ta největší mají až 120 metrů čtverečních a lidé v nich uvidí predátory o velikosti kolem pěti metrů, což nebylo dosud možné. Například největšího zástupce krokodýlí říše v České republice - 4,5 metru dlouhého samce gaviála indického.

Matuška, který se živí jako překladatel, využil při jednání v USA hlavně své jazykové znalosti i kontakty na Floridě, kde střídavě žije. I tak to trvalo rok, než si mohli bílého aligátora do Protivína odvézt. "Jsem za to panu Matuškovi nesmírně vděčný. A abych se mu mohl alespoň nějak revanšovat, nabídl jsem mu roli kmotra. Jsem moc rád, že ji přijal a do Protivína přijel i se svou maminkou," uvedl Procházka s tím, že si rovněž přál, aby se albín jmenoval právě Waldemar.

Syn jednoho z nejslavnějších českých zpěváků mu kompliment vrátil, když řekl, že by byl rád, kdyby se odborníci z aligátoří zoologické zahrady na Floridě přijeli podívat do Protivína, jaká jim tu roste konkurence.

Vzhledem k velikosti zvířete se jednalo samozřejmě o křest symbolický. To ale neplatilo během předcházejícího programu, kdy se vybraní hosté stali kmotry menších predátorů, které se už podařilo v protivínské zoo odchovat. Pro jistotu ale měla všechna zvířata převázané čelisti páskou.

Například herečka a moderátorka Mahulena Bočanová dostala do ruky samičku krokodýla kubánského, kterou pojmenovala Santána. "Je to krásné exotické zvíře a proto jsem mu chtěla vybrat podobně exotické jméno. Zvolila jsem ho podle svého kamaráda z Brazílie," odůvodnila své rozhodnutí.

Olga Matušková zase pokřtila samičku aligátora severoamerického jako Oli. "Tak mě totiž oslovují mí nejbližší," vysvětlila. Poté všechny přítomné ještě v doprovodu skupiny KTO potěšila několika písněmi ve stylu country.

Mezi kmotry nechyběl ani Jaromír Havlíček, který coby projektant s rozšířením zoo pomáhal. Další samičku krokodýla kubánského pokřtil jako Míra. "Myslel jsem, že dostanu samce, ale Míra se přece hodí i pro samici," nenechal se vyvést z rovnováhy.

V Protivíně sotva přestřihli pásku u nových prostor a už mají další smělé plány. Konkrétně rozmnožování bílých aligátorů. "Samce už máme, teď jednáme o získání samice," naznačil Procházka.

Aligátor albín


Česky English

FB logo Krokodýlí zoo Protivín

Vyhledat v textu

KROKODÝLÍ ZOO

 • 13. 7. Víkendové akce - podzim 2017 v Krokodýlí ZOO Protivín

  Nejnovější akce v naší krokodýlí zoo, které jsme pro Vás připravili. Více informací uvnitř aktuality.


 • 13. 7. Tváře TV Prima křtily krokodýly filipínské

  Sedm osobností zpravodajství TV Prima a účastníků Pevnosti Boyard pokřtilo v Krokodýlí ZOO Protivín mláďata ohroženého druhu krokodýla filipínského a vybralo jim krásná jména...více na www.krokodyli.cz 


 • 13. 7. Světový úspěch

  První odchov nejohroženějšího druhu krokodýla - gaviálů indických - na světě mimo tropické země se povedl právě nám.


 • 13. 7. Pravěká zoo - novinka pro školní výlety

  Vydejte se s námi na cestu do pravěku... Připravili jsme pro vás novou expozici v rámci Krokodýlí zoo. Můžete se těšit na expozici žijících fosílií v doprovodu s dermoplastyckými preparáty, lebkami a kostrami savců, ptáků, plazů, obojživelníků.


 • 13. 7. Fond na ochranu ohrožených druhů krokodýlů

  Krokodýlí zoo Protivín dlouhodobě chová a odchovává ohrožené a kriticky ohrožené druhy krokodýlů. Jako první v Evropě odchovala krokodýly kubánské (Crocodylus rhombifer) v homozygotní formě a krokodýly bahenní (C. palustris).


 • 13. 7. Prodej poukazů

  Nyní v Krokodýlí zoo zahájen prodej dárkových poukazů na Den ošetřovatelem krokodýlů a gaviálů. Akce se koná ve všední dny od 9:00 do 14:00 hod, součástí kromě ošetřování krokodýlů a gaviálů je VIP prohlídka zoo, manipulce s krokodýly, pohoštění a malé dárky ...Vše na vlastní nebezpečí!


 • 13. 7. Krokodýlí zoo Protivín na vědeckém kongresu na Kubě

  Ve dnech 16. - 20.11. 2015 jsme se zúčastnili 5. Congreso Internacional Production Tropical Animal v Palacio de Convenciones de la Habana, kde jsme prezentovali naše odchovy kriticky ohrožených druhů krokodýlů a navázali spolupráci s předními kubánskými odborníky na ochranu krokodýlů.


 • 13. 7. Otevření zrekonstruované části zoo a oslava 10.narozenin odchovaného krokodýla kubánského

  Oslava desátých narozenin Alfy proběhla 15. července 2015, naše pozvání přijal tajemník Vevyslanectví Kuby c ČR pan Angelo Gustavo Suarez C., který se stal i kmotrem Alfy a přidal mu jméno Pancho.


Přirozený odchov
krokodýla siamského
- video 

Přirozený odchov krokodýla siamského

 Sponzoři, partneři

FARMA CHVALŠINY, s.r.o.

AGRO Šumava, s.r.o.

Prima ZOOM

 

ROP CZ

TOPlist