Drobečková navigace

KROKODÝLÍ ZOO > Archiv aktualit > Gaviálové indičtí v Krokodýlí ZOO Protivín

Gaviálové indičtí v Krokodýlí ZOO ProtivínDatum 29. října 2011 se navždy zapíše do historie naší zoo, neboť v tento den jsme přijali z Indie skupinu gaviálů indických, jeden z nejvzácnějších druhů živočichů na naší planetě vůbec. V minulosti se skupiny mláďat gaviálů dostaly do několika světových zoo, naposledy v roce 2008 do ZOO Praha. V našem případě došlo poprvé v historii k dovozu chovného páru těchto gaviálů, navíc doplněného skupinou pěti mláďat dlouhých jeden a půl metru, takže v součtu je tato protivínská sedmičlenná skupina největší na světě mimo Indii a Nepál, což jsou země původu těchto krásných krokodýlů.

Dohoda o dovozu dospělého páru gaviálů indických vznikla při návštěvě ředitele zoo Miroslava Procházky v Mádras Crocodile Bank Trust v Indii na podzim roku 2008. Zakladatel této krokodýlí farmy, světoznámý herpetolog a ochránce přírody Romulus Whitaker, který vám může být znám jako autor dokumentů o největších krokodýlech nebo kobře královské nedávno vysílaných i českými televizními stanicemi nabídl naší zoo výměnou za krokodýly kubánské. Bylo to velké ocenění naší chovatelské práce, když si tato světoznámá instituce vybrala k založení chovu právě krokodýly odchované v naší zoo. Po více než tříleté administrativní přípravě se ve dnech 14. až 29. října 2011 výměna uskutečnila. Výsledkem je založení chovu krokodýlů kubánských v Indii, kde dosud tento druh žádná zoo nechovala, a následně pak příjezd sedmi indických gaviálů do Protivína. Samec je dlouhý 4,2 m a patří tím mezi největší krokodýly chované v Evropě, samice je mírně menší – 3,6 m. Tento pár doplňuje již zmíněná skupina pětiletých mláďat. Gaviálové jsou zatím stále v karanténě, jejich přesun do expozice oznámíme na těchto stránkách.
 
Téměř 4metrová samice

Česky English

FB logo Krokodýlí zoo Protivín

Vyhledat v textu

KROKODÝLÍ ZOO

 • 13. 7. Víkendové akce - podzim 2017 v Krokodýlí ZOO Protivín

  Nejnovější akce v naší krokodýlí zoo, které jsme pro Vás připravili. Více informací uvnitř aktuality.


 • 13. 7. Tváře TV Prima křtily krokodýly filipínské

  Sedm osobností zpravodajství TV Prima a účastníků Pevnosti Boyard pokřtilo v Krokodýlí ZOO Protivín mláďata ohroženého druhu krokodýla filipínského a vybralo jim krásná jména...více na www.krokodyli.cz 


 • 13. 7. Světový úspěch

  První odchov nejohroženějšího druhu krokodýla - gaviálů indických - na světě mimo tropické země se povedl právě nám.


 • 13. 7. Pravěká zoo - novinka pro školní výlety

  Vydejte se s námi na cestu do pravěku... Připravili jsme pro vás novou expozici v rámci Krokodýlí zoo. Můžete se těšit na expozici žijících fosílií v doprovodu s dermoplastyckými preparáty, lebkami a kostrami savců, ptáků, plazů, obojživelníků.


 • 13. 7. Fond na ochranu ohrožených druhů krokodýlů

  Krokodýlí zoo Protivín dlouhodobě chová a odchovává ohrožené a kriticky ohrožené druhy krokodýlů. Jako první v Evropě odchovala krokodýly kubánské (Crocodylus rhombifer) v homozygotní formě a krokodýly bahenní (C. palustris).


 • 13. 7. Prodej poukazů

  Nyní v Krokodýlí zoo zahájen prodej dárkových poukazů na Den ošetřovatelem krokodýlů a gaviálů. Akce se koná ve všední dny od 9:00 do 14:00 hod, součástí kromě ošetřování krokodýlů a gaviálů je VIP prohlídka zoo, manipulce s krokodýly, pohoštění a malé dárky ...Vše na vlastní nebezpečí!


 • 13. 7. Krokodýlí zoo Protivín na vědeckém kongresu na Kubě

  Ve dnech 16. - 20.11. 2015 jsme se zúčastnili 5. Congreso Internacional Production Tropical Animal v Palacio de Convenciones de la Habana, kde jsme prezentovali naše odchovy kriticky ohrožených druhů krokodýlů a navázali spolupráci s předními kubánskými odborníky na ochranu krokodýlů.


 • 13. 7. Otevření zrekonstruované části zoo a oslava 10.narozenin odchovaného krokodýla kubánského

  Oslava desátých narozenin Alfy proběhla 15. července 2015, naše pozvání přijal tajemník Vevyslanectví Kuby c ČR pan Angelo Gustavo Suarez C., který se stal i kmotrem Alfy a přidal mu jméno Pancho.


Přirozený odchov
krokodýla siamského
- video 

Přirozený odchov krokodýla siamského

 Sponzoři, partneři

FARMA CHVALŠINY, s.r.o.

AGRO Šumava, s.r.o.

Prima ZOOM

 

ROP CZ

TOPlist