Drobečková navigace

KROKODÝLÍ ZOO > AKCE PRO ŠKOLY

Cesta do pravěku aneb Pravěká ZOO

- novinka pro školní výlety

Krokodýli sami o sobě jsou žijícími fosiliemi, jejich předci se objevili na Zemi zhruba před 220Melanosuchus niger miliony let, nálezy současných druhů krokodýlů se datují do doby před více než 30–ti miliony let. Nejstarší současnou zkamenělinou je kajman černý /melanosuchus niger/, tato žijící zkamenělina byla popsána původně pod názvem Melanosuchus fischerii, po srovnání se vzorky současných krokodýlů, byl tento druh shledán totožným právě se současným kajmanem černým.

Žijících fosílií je ale daleko více. rozhodli jsme se je představit ve společné expozici naší zoo a zoologického muzea.

Tato expozice začíná ve druhém poschodí ZOO – v teráriu s převzácnými gaviály indickými. Gaviálové jsou na rozdíl od černého kajmana nejmladšími příslušníky řádu krokodýlů, objevili se v této vývojové řadě na počátku třetihor. A právě s gaviály obývá terárium další třetihorní relikt – karetka novoguinejská – jediná z karetovitých želv žijící ve sladké vodě. Společně s nimi zde dále žijí pravěké kostnaté ryby – kostlíni obrovští a kubánští. Datum jejich vzniku se počítá před 150 miliony let. Dále pak pokračuje expozice bezobratlými – uvidíte zde živého štíra a preparáty hlubokomořských krabů. Svým stářím se řadí obě skupiny ještě před krokodýly.

Dalším zajímavým exponátem je kostra a dermoplast živočicha, u něhož se mísí znaky savců a plazů - jde o savce, který snáší vejce a mláďata odchovává ve vaku a kojí mateřským mlékem, ježura novoguinejská

Dicerops bicornis michaeliDále jsou zde vystaveny lebky ptáků a savců, kterým vévodí lebka kriticky ohroženého nosorožce černého /Diceros bicornis michaeli/ a gorily horské /Gorilla beringei/ - tuto lebku nemůžete vidět nikde jinde v České republice. Anatomické preparáty živočichů budou obměňovány a tak se můžete těšit na další unikátní exempláře. Tím ale naše návštěva pravěkuGorilla beringei nekončí. Na závěr se můžete těšit na živou fosílii – na Bahníka západoafrického. Tito zástupci ryb jsou považování za přímé předchůdce dnešních obojživelníků. Bahníci mají žábry i plíce, které jsou hodně podobné plicím primitivních obojživelníků. Umožňují jim dýchat atmosférický vzduch. A na úplný závěr se s Vámi rozloučí největší sladkovodní želva na světě, která je známá ostrými hákovitými čelistmi a pro ni typickou metodou lovu kajmanka supí.

 

AKCE PRO ŠKOLY

Chcete se celá skupina vyfotografovat u krokodýlů? Přijeďte k nám do Krokodýlí ZOO!

 • zvýhodněné vstupné pro děti + 1 doprovod na 10 dětí ZDARMA!
 • u nás uvidíte zástupce všech krokodýlů
 • expozici mláďat, inkubátor s vajíčky
 • expozici jedovatých hadů 
 • doprovodná expozice ''pravěkých zvířat" - kostlín obrovský (Atractosteus spatula), karetka novoguinejská (Carettochelys insculpta), ...atd.
 • doprovodná expozice zoologického muzea - osteologické preparáty ryb, obojživelníků, plazů, ptáků (např. kompletní kostra největší známé žáby - veleskokana goliášího Conraua goliath)
 • zajímavé informace o průběhu záchranných programů na kriticky ohrožené druhy krokodýlů - krokodýl siamský (Crocodylus siamensis), gaviál sundský (Tomistoma schlegelii), ... atd.
 • průvodce a výklad v ceně
 • na závěr prohlídky krokodýlí ZOO, možnost vyfotografování celé skupiny u krokodýlů
vstupné
mateřská škola
dítě 60,- Kč
doprovod na každých 10 dětí ZDARMA
   
základní škola  
žák 100,- Kč
doprovod na každých 10 žáků ZDARMA
   
střední škola  
student 140,- Kč
doprovod na každých 10 studentů ZDARMA

Pro školní exkurze a výlety je zoo otevřena od 9:00 hod. po telefonické domluvě
na čísle Ing. Dostálová: 722 940 080
nebo  Pokladna ZOO: 725 155 648
popř. e-mail: t.dostalova@krok
odylizoo.cz


 

 
 
Česky English

FB logo Krokodýlí zoo Protivín

Vyhledat v textu

KROKODÝLÍ ZOO

 • 13. 7. Víkendové akce - podzim 2017 v Krokodýlí ZOO Protivín

  Nejnovější akce v naší krokodýlí zoo, které jsme pro Vás připravili. Více informací uvnitř aktuality.


 • 13. 7. Tváře TV Prima křtily krokodýly filipínské

  Sedm osobností zpravodajství TV Prima a účastníků Pevnosti Boyard pokřtilo v Krokodýlí ZOO Protivín mláďata ohroženého druhu krokodýla filipínského a vybralo jim krásná jména...více na www.krokodyli.cz 


 • 13. 7. Světový úspěch

  První odchov nejohroženějšího druhu krokodýla - gaviálů indických - na světě mimo tropické země se povedl právě nám.


 • 13. 7. Pravěká zoo - novinka pro školní výlety

  Vydejte se s námi na cestu do pravěku... Připravili jsme pro vás novou expozici v rámci Krokodýlí zoo. Můžete se těšit na expozici žijících fosílií v doprovodu s dermoplastyckými preparáty, lebkami a kostrami savců, ptáků, plazů, obojživelníků.


 • 13. 7. Fond na ochranu ohrožených druhů krokodýlů

  Krokodýlí zoo Protivín dlouhodobě chová a odchovává ohrožené a kriticky ohrožené druhy krokodýlů. Jako první v Evropě odchovala krokodýly kubánské (Crocodylus rhombifer) v homozygotní formě a krokodýly bahenní (C. palustris).


 • 13. 7. Prodej poukazů

  Nyní v Krokodýlí zoo zahájen prodej dárkových poukazů na Den ošetřovatelem krokodýlů a gaviálů. Akce se koná ve všední dny od 9:00 do 14:00 hod, součástí kromě ošetřování krokodýlů a gaviálů je VIP prohlídka zoo, manipulce s krokodýly, pohoštění a malé dárky ...Vše na vlastní nebezpečí!


 • 13. 7. Krokodýlí zoo Protivín na vědeckém kongresu na Kubě

  Ve dnech 16. - 20.11. 2015 jsme se zúčastnili 5. Congreso Internacional Production Tropical Animal v Palacio de Convenciones de la Habana, kde jsme prezentovali naše odchovy kriticky ohrožených druhů krokodýlů a navázali spolupráci s předními kubánskými odborníky na ochranu krokodýlů.


 • 13. 7. Otevření zrekonstruované části zoo a oslava 10.narozenin odchovaného krokodýla kubánského

  Oslava desátých narozenin Alfy proběhla 15. července 2015, naše pozvání přijal tajemník Vevyslanectví Kuby c ČR pan Angelo Gustavo Suarez C., který se stal i kmotrem Alfy a přidal mu jméno Pancho.


Přirozený odchov
krokodýla siamského
- video 

Přirozený odchov krokodýla siamského

 Sponzoři, partneři

FARMA CHVALŠINY, s.r.o.

AGRO Šumava, s.r.o.

Prima ZOOM

 

ROP CZ

TOPlist