Drobečková navigace

KROKODÝLÍ ZOO > Krokodýl kubánský (Crocodylus rhombifer) a význam jeho chovu v péči člověka

Krokodýl kubánský (Crocodylus rhombifer) a význam jeho chovu v péči člověkaKrokodýl kubánský je středně velký sladkovodní krokodýl vyskytující se pouze v bažinách poloostrova Zapata na Kubě a v mokřinách Lanier na Isla de Juventud.

Rozloha jeho přírodního areálu je 650 km2, je tedy krokodýlím druhem s nejmenším areálem původního výskytu

Do tohoto areálu od druhé poloviny 20. století proniká další druh krokodýla, který na Kubě žije – krokodýl americký (Crocodylus acutus). Tento druh je ekologicky daleko přizpůsobivější, může se vyskytovat i ve slaných vodách (vyskytuje se od Floridy na jich v celé střední Americe, na všech antilských ostrovech a na severu Jižní Ameriky) a patří mezi velké druhy krokodýlů (až 7,2m).

Převaha krokodýla amerického nad kubánským se projevuje tím, že američtí krokodýli se kříží s kubánskými a v původních lokalitách krokodýla kubánského se zvyšuje počet hybridů. V říjnu 2014 bylo zjištěno, že v přírodě je podíl hybridní populace 49,1 % z celkové populace a na záchranné farmě, na Zapatě pak 16,1%. Krokodýlovi kubánskému tedy akutně hrozí vyhynutí, ne však z důvodu fyzické likvidace populace (krokodýlů je v důsledku přísné ochrany na Kubě poměrně hodně – min. 5 tis.), ale v důsledku ztráty genetické identity. Jako hlavní nástroj pro záchranu tohoto druhu stanovili kubánští vědci chov homozygotních (čistokrevných) jedinců v péči člověka.

Význam krokodýlů kubánských chovaných v Krokodýlí ZOO Protivín je ten, že zvířata jsou geneticky prověřená rozbory DNA ( diplomová práce Ing. Heleny Strakové pod vedením RNDr. Jana Robovského, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty JčU v Českých Budějovicích), které stanovily, že protivínští krokodýli kubánští patří k homozygotním jedincům haplotypu alfa, což je nejpůvodnější skupina krokodýlů kubánských z centrální Zapaty, která nebyla v historii nijak kontaktována jinými druhy krokodýlů.

Z těchto důvodů odchovanci z Krokodýlí Zoo Protivín našli svoje působiště v dalších světových ochranářských zoo – v Mádras Crocodile Bank Trust v Indii a Alligator Bay ve Francii. Nyní se jedná o dalších přesunech do nově vznikajících krokodýlích zoo v Polsku a Saúdské Arábii.

Cílem protivínské zoo je zapojit se do reintrodukčního programu na Kubě. Tento proces je mimo jiné i administrativně velmi náročný. První kroky k tomuto cíli bychom chtěli zahájit symbolicky po oslavě desátých narozenin krokodýla kubánského zvaného Alfa, který je prvním krokodýlem narozeným v naší zoo a zároveň i prvním krokodýlem kubánským narozeným v Evropě.

Rodiče Alfa   Alfa - první krokodýl kubánský narozený v Evropě


Česky English

FB logo Krokodýlí zoo Protivín

Vyhledat v textu

KROKODÝLÍ ZOO

 • 13. 7. Víkendové akce - podzim 2017 v Krokodýlí ZOO Protivín

  Nejnovější akce v naší krokodýlí zoo, které jsme pro Vás připravili. Více informací uvnitř aktuality.


 • 13. 7. Tváře TV Prima křtily krokodýly filipínské

  Sedm osobností zpravodajství TV Prima a účastníků Pevnosti Boyard pokřtilo v Krokodýlí ZOO Protivín mláďata ohroženého druhu krokodýla filipínského a vybralo jim krásná jména...více na www.krokodyli.cz 


 • 13. 7. Světový úspěch

  První odchov nejohroženějšího druhu krokodýla - gaviálů indických - na světě mimo tropické země se povedl právě nám.


 • 13. 7. Pravěká zoo - novinka pro školní výlety

  Vydejte se s námi na cestu do pravěku... Připravili jsme pro vás novou expozici v rámci Krokodýlí zoo. Můžete se těšit na expozici žijících fosílií v doprovodu s dermoplastyckými preparáty, lebkami a kostrami savců, ptáků, plazů, obojživelníků.


 • 13. 7. Fond na ochranu ohrožených druhů krokodýlů

  Krokodýlí zoo Protivín dlouhodobě chová a odchovává ohrožené a kriticky ohrožené druhy krokodýlů. Jako první v Evropě odchovala krokodýly kubánské (Crocodylus rhombifer) v homozygotní formě a krokodýly bahenní (C. palustris).


 • 13. 7. Prodej poukazů

  Nyní v Krokodýlí zoo zahájen prodej dárkových poukazů na Den ošetřovatelem krokodýlů a gaviálů. Akce se koná ve všední dny od 9:00 do 14:00 hod, součástí kromě ošetřování krokodýlů a gaviálů je VIP prohlídka zoo, manipulce s krokodýly, pohoštění a malé dárky ...Vše na vlastní nebezpečí!


 • 13. 7. Krokodýlí zoo Protivín na vědeckém kongresu na Kubě

  Ve dnech 16. - 20.11. 2015 jsme se zúčastnili 5. Congreso Internacional Production Tropical Animal v Palacio de Convenciones de la Habana, kde jsme prezentovali naše odchovy kriticky ohrožených druhů krokodýlů a navázali spolupráci s předními kubánskými odborníky na ochranu krokodýlů.


 • 13. 7. Otevření zrekonstruované části zoo a oslava 10.narozenin odchovaného krokodýla kubánského

  Oslava desátých narozenin Alfy proběhla 15. července 2015, naše pozvání přijal tajemník Vevyslanectví Kuby c ČR pan Angelo Gustavo Suarez C., který se stal i kmotrem Alfy a přidal mu jméno Pancho.


Přirozený odchov
krokodýla siamského
- video 

Přirozený odchov krokodýla siamského

 Sponzoři, partneři

FARMA CHVALŠINY, s.r.o.

AGRO Šumava, s.r.o.

Prima ZOOM

 

ROP CZ

TOPlist